środa, Czerwiec 19, 2019

5 wskazówek dotyczących prawidłowego układania palet drewnianych i innych

Prawidłowe układanie palet, niezależnie od tego,czy wykonujesz to podnośnikiem paletowym, wózkiem widłowym, ręczną pompą paletową czy innymi maszynami, może zapobiec wielu wypadkom, które zwykle mają miejsce w magazynach. Znajomość i stosowanie określonych zasad bezpieczeństwa, odpowiednich praktyk i właściwe wyposażenie może pomóc zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy związanych z paletami. Stosy palet ułatwiają magazynowi lub centrum dystrybucyjnemu zaoszczędzenie miejsca, obniżenie kosztów, a także wzrost bezpieczeństwa, ale tylko wtedy, kiedy będziesz wiedział jak to dobrze robić. Poznaj porady producenta palet drewnianych PakoBud z Łodzi!

Układanie palet transportowych w magazynie

Układanie palet we właściwy sposób wiąże się z pewnymi technikami i odpowiednim sprzętem.

1. Twórz stos palet drewnianych o tym samym rozmiarze

Układanie palet o takiej samej średnicy pozwoli na najbardziej równomiernie rozłożony stos. Gdy stos jest równy, prawdopodobieństwo przesunięcia lub upadku stosu będzie mniejsze. Układanie razem palet o tym samym rozmiarze jest również najbardziej efektywną metodą pozwalającą zająć najmniejszą ilość miejsca. Jak twierdzi producent opakowań do transportu PakoBud z Łodzi, dużym ułatwieniem jest po prostu zaopatrywanie się w euro palety, ponieważ mają najpopularniejszy na rynku rozmiar. Jeśli w swoim magazynie posiadasz różne rozmiary palet, zawsze umieszczaj największą w dolnym rzędzie. Dotyczy to również produktów na palecie. Układaj stos w zależności od rozmiaru, zważając na wzajemne łączenie elementów o jednolitym rozmiarze i kształcie, aby zapobiec przesunięciom i upadkowi produktów. Ważne jest również stosowanie odpowiednich podnośników (prętów, stabilizatorów itp.).

2. Nie przekraczaj ograniczeń wysokości

Jedna z kluczowych zasad układania palet: nigdy nie układaj palet zbyt wysoko. Takie postępowanie znacznie zwiększa ryzyko upadku górnych palet i może doprowadzić do poważnego wypadku.

3. Nie przeciążaj stosu palet

Jeśli towar na paletach jest dosyć ciężki, również nie zapominaj o względach bezpieczeństwa – podnośnik do palet czy wózek widłowy mają swoje ograniczenia wagowe. Przekroczenie maksymalnego limitu wagi jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, ponieważ może doprowadzić do przygniecenia pracowników znajdujących się w pobliżu, kiedy stos czy wózek się przewróci.

Pamiętaj też, aby postawić najcięższy przedmiot na dole stosu. Umieszczenie najcięższych towarów na dolnej warstwie stworzy stabilną podstawę z niższym środkiem ciężkości.

4. Palety układaj równomiernie, bez wystających krawędzi

Bezpieczne układanie palet wymaga, aby ich stos nie miał żadnych krawędzi wystających z boków. Nierówne układanie w stosy powoduje niestabilność konstrukcji i prawdopodobieństwo upadku z wózka widłowego lub z regału. Utrzymywanie palet i opakowań do transportu w równomiernym ustawieniu w stos jest ważne, podobnie jak zapewnienie właściwego rozłożenia ciężaru, aby uniknąć nieoczekiwanego przesunięcia.

5. Uważaj na palety używane

Nigdy nie można bezpiecznie używać uszkodzonych, używanych palet. Po prostu nie są tak stabilne i trwałe jak nowe palety i mogą być powodem przykrych wypadków, szczególnie gdy mają wystające gwoździe. Podczas układania palet należy również uważać na luźne deski, które mogą zaczepić się za maszynę, pracownika i stanowić zagrożenie podczas załadunku i rozładunku.

Zorganizuj przestrzeń w swoim magazynie za pomocą palet drewnianych!

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>