poniedziałek, Wrzesień 16, 2019

Bez bólu i świądu! Wylecz uciążliwe hemoroidy!

Hemoroidy kojarzą się z nieprzyjemną dolegliwością, niewielu z nas jednak wie, że same w sobie chorobą nie są. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to tak naprawdę struktury odbytu, wypełnione krwią, mające za zadanie uszczelnianie odbytu. Stanowią więc nieodłączną część naszego układu wydalniczego i kiedy wszystko funkcjonuje prawidłowo, nie wiemy nawet, że są! Problem pojawia się, gdy zaczynają działać nieprawidłowo, sprawiając nam ból i powodując ogromny dyskomfort. Świąd, pieczenie i ból w okolicy odbytu to krępujący temat, o którym nie każdy chce rozmawiać. Zdarza się, że wstyd i zażenowanie sprawiają, że zwlekamy z wizytą u specjalisty. Całkiem niesłusznie, ponieważ im wcześniej zajmiemy się żylakami odbytu, tym szybciej o nich zapomnimy, a przy okazji nie dopuścimy do poważniejszych powikłań.

Kto cierpi z powodu hemoroidów?

Z problemem żylaków odbytu może spotkać się każdy z nas. Szacuje się, że co druga osoba cierpi z powodu niewłaściwie funkcjonujących hemoroidów. Istnieją jednak grupy osób, które szczególnie narażone są na dolegliwości związane z żylakami odbytu, a najczęściej są to:

 • osoby po 50. roku życia,
 • kobiety w ciąży oraz po kilku porodach,
 • osoby prowadzące siedzący tryb życia: kierowcy, pracujący przy komputerze, mało aktywni fizycznie,
 • osoby cierpiące na otyłość,
 • osoby z przewlekłymi, nawracającymi biegunkami,
 • osoby po przebytych operacjach odbytu.

Tworzeniu się żylaków sprzyja również niewłaściwa dieta, uboga w błonnik, powodująca zaparcia.

Jak powstają hemoroidy i jakie objawy im towarzyszą?

Z problemem żylaków odbytu zaczynamy mieć do czynienia, gdy guzki krwawnicze rozciągają się i wypełnią nadmiernie krwią, z której nie są w stanie opróżnić się prawidłowo. To właśnie zaleganie krwi w guzkach prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i powstawania nieprzyjemnych dolegliwości. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

 • Uporczywe swędzenie odbytu,
 • sącząca się wydzielina,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • delikatne krwawienie,
 • ból.

Każdy pojawiający się objaw jest sygnałem, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego, dlatego warto reagować jak najwcześniej i jak najszybciej. Kolejnymi stadiami rozwoju choroby jest wypadnięcie guzków krwawniczych na zewnątrz. W ostatniej fazie rozwoju choroby konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.

Sposób na hemoroidy

Jednym ze sposobów rozprawienia się z hemoroidami jest metoda Barrona, stosowana w Centrum Medycznym Bieńkowski w Bydgoszczy. Jest łączona z krioterapią, czyli leczeniem zimnem. Przy pomocy specjalnego przyrządu żylaki odbytu traktowane są zimnym okładem, który od razu łagodzi ból, świąd i powstałe podrażnienia. Guzki krwawnicze zostają podwiązane za pomocą specjalnych gumek, co powoduje ich niedokrwienie i martwicę, a w konsekwencji zwłóknienie guzka. Sam zabieg jest bezbolesny i krótki, około 15 minutowy.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem usuwania hemoroidów niezbędna jest konsultacja lekarska. Konieczne jest ustalenie, na jakim etapie rozwoju znajdują się hemoroidy i jaki jest stan ogólny pacjenta. Należy również wykluczyć inne poważniejsze schorzenia i przeprowadzić niezbędne, zalecone przez lekarza badania. Dzień przed zabiegiem stosowana jest dieta i przeprowadzana lewatywa, którą należy powtórzyć także kolejnego dnia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, co do dalszego postępowania. Ogromne znaczenie ma dieta, odpowiednia dawka ruchu, higiena, ograniczenie palenia, spożywania kawy i alkoholu.

Dowiedz się więcej o leczeniu hemoroidów metodą Barrona w Centrum Medycznym Bieńkowski w Bydgoszczy! Zlikwiduj problem żylaków jak najszybciej!

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>