niedziela, Styczeń 19, 2020

Co się kryje za tajemniczą nazwą “callanetics”?

Każda kobieta chciałaby mieć figurę modelki (i to nie modelki plus size). Jednak nasze życzenie nigdy nie spełni się jak za machnięciem czarodziejską różdżką. Aby wymodelować swoją sylwetkę, musimy się trochę postarać. Z tego też powodu chodzimy na aerobik, pilates, siłownię, biegamy… Jeżeli jeszcze o tym nie słyszałaś, masz okazję poznać ćwiczenia nazwane “callanetics”!

Czym jest callanetics?

To zestaw nieskomplikowanych ćwiczeń izometrycznych wykonywanych w wolnym tempie. Callanetics jest odmianą fitnessu (z elementami jogi, gimnastyki i baletu), która została wymyślona w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 80. przez Callan Pinckney. Metoda ta nie obciąża stawów i kręgosłupa. Co zapewniają ćwiczenia callanetics?

 • Wspomagają odchudzanie.
 • Modelują i wysmuklają sylwetkę.
 • Niwelują cellulit.
 • Poprawiają kondycję.
 • Wzmacniają mięśnie.
 • Korygują wady postawy.

Na czym polegają ćwiczenia callanetics?

Metoda ta polega na ciągłym napinaniu mięśni i utrzymywaniu danej pozycji przez określoną liczbę sekund (50 lub 100). Ćwiczenia wykonuje się przeważnie powoli (niekiedy nabierają nieco szybszego tempa, jednak nie gwałtownego) i dokładnie. Niezwykle istotne są: właściwa technika i kolejność wykonywania ćwiczeń, a także liczba powtórzeń każdego z nich. Callanetics nie wymaga dodatkowych przyrządów (jak np. obciążniki), dlatego możemy trenować tam, gdzie chcemy. Jakie partie ciała podlegają modelowaniu? Praktycznie wszystkie: brzuch, biodra, nogi, uda, pośladki, plecy i ramiona.

Trening callanetics powinno się wykonywać 4-5 razy w tygodniu przez godzinę, jednak jeżeli dopiero zaczynamy, nie powinien być on częstszy niż 2-3 dni tygodniowo. Metoda ta może wydawać się niezwykle nudna – musimy w końcu bez przerwy powtarzać te same ćwiczenia – jednak wiele osób z pewnością stwierdzi, że efekt jest tego warty. Regularnie trenując, pierwsze efekty będą widoczne już po 2 tygodniach! Szacuje się, że jedna godzina callanetics odpowiada 20 godzinom aerobiku!

Jak ćwiczyć?

Wykonując ćwiczenia, musimy zwracać szczególną uwagę na naszą postawę, a zwłaszcza na wygięcie kręgosłupa oraz ustawienie stóp. Nie zapominajmy o oddechu (powietrze wciągamy nosem, wydychamy ustami). Callanetics posiada kilka etapów, żadnego nie możemy pominąć:

 • rozgrzewka,
 • ćwiczenia wzmacniające: brzuch, nogi, biodra,
 • rozciąganie.

Ćwiczenia callanetics można wykonywać w każdym wieku. Nie musisz się też zrażać tym, że np. nie możesz wyprostować nogi, bo przeszywa ją ból. Bez obaw – możesz ćwiczyć z lekko ugiętym kolanem. Z czasem ciało stanie się bardziej gibkie i wyprostowanie nóg nie będzie już przeszkodą nie do pokonania.

Callanetics: efekty ćwiczeń

Po 10 godzinach ćwiczeń metodą callanetics zauważymy u siebie poprawę postawy. Polepszy się także nasze samopoczucie. Wraz z kolejnymi ćwiczeniami sylwetka się wyszczupla, a skóra ujędrnia. Poprawia się wydolność organizmu.

Callanetics zwiększa metabolizm i zmniejsza skłonność organizmu do odkładania tłuszczu, co pozytywnie wpływa na odchudzanie (dlatego jeśli chcemy, by efekty były szybciej widoczne, trzymajmy się odpowiedniej diety – zdecydowanie zrezygnujmy ze słodyczy czy fast foodów). Ponadto wzmacniają się nasze mięśnie – powoduje to polepszenie wyglądu sylwetki. Wiele kobiet potwierdza, że po kilkudziesięciu godzinach ćwiczeń metodą callanetics mieszczą się w ubrania o 1, a nawet o 2 rozmiary mniejsze. Oczywiście zdarza się, że waga stoi w miejscu, jednak mimo to wyraźnie zauważa się wyszczuplenie brzucha i ud.

Ta informacja na pewno zainteresuje kobiety w tzw. “średnim wieku”: trening callanetics wzmacnia mięśnie dna miednicy, co jest niezwykle pomocne w łagodzeniu rezultatów menopauzy. Powodują także wzrost poziomu libido.

Przykładowe ćwiczenia

 • Brzuch. Leżąc na plecach, uginamy kolana, stopy trzymamy na podłodze. Między uda wkładamy złączone, wyprostowane dłonie. Mięśniami brzucha (nie karku czy pleców) podnosimy z podłoża łopatki, zginając ręce w łokciach. Pozycję utrzymujemy 60 sekund.
 • Biodra i uda. Do tego ćwiczenia będziemy potrzebować krzesła, drzwi lub innego przedmiotu, o który możemy się oprzeć. Jedna noga stabilnie stoi na podłożu, drugą przenosimy do tyłu najwyżej jak tylko możemy i przez minutę wykonujemy delikatne pulsacyjne ruchy.
 • Pośladki. Siadamy na piętach, a ręce opieramy się przed sobą na podłodze. Następnie przez minutę wykonujemy delikatne ruchy biodrami w górę i w dół.
 • Nogi. Stojąc na palcach, stykamy ze sobą pięty. Wysuwamy do przodu biodra i “opadamy” o 2 cm w dół. Ćwiczenie powtarzamy ok 10 razy.
 • Ramiona. Stajemy prosto i podnosimy ręce, by nasze ciało tworzyło literę “T”. Odchylamy do tylu wyprostowane ręce. Przez 60 sekund machamy w takiej pozycji rękami na boki, a następnie kręcimy nadgarstkami.

 

 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>