sobota, Wrzesień 19, 2020

Co to jest BMI? Jak obliczyć wskaźnik masy ciała?

BMI to wskaźnik, dzięki któremu możesz dowiedzieć się, czy twoja waga jest prawidłowa. Często wykorzystuje się go do kontroli wagi podczas odchudzania, ale także w przypadku podejrzenia zaburzeń odżywiania, takich jak np. anoreksja. Ważne jest, abyś nie miał zbyt wielu zbędnych kilogramów, ale także abyś nie ważył zbyt mało. Wskaźnik BMI oblicza się dzięki przyrównaniu wagi do wzrostu konkretnej osoby. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie nadwagi, otyłości, ale także niedowagi.

Co to jest BMI?

BMI to wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index), nazywany również wskaźnikiem Queteleta. Jest wykorzystywany zarówno w badaniach klinicznych, jak i codziennych praktykach zwykłych ludzi, ze względu na łatwość obliczenia oraz dość dużą rzetelność samego wskaźnika. Wykorzystywany jest zazwyczaj do oceny ryzyka pojawienia się chorób związanych z otyłością, takich jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, czy nawet nowotwory. Nie jest to jednak wskaźnik idealny. Nie uwzględnia ilości tkanki tłuszczowej, która ma istotny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka. Na zafałszowanie wyniku BMI może także wpływać duża masa mięśniowa badanej osoby. BMI nie oddaje wtedy w pełni stanu zdrowia człowieka. Może wskazywać dużą otyłość, kiedy to właśnie rozbudowane na siłowni mięśnie powodują odchylenie od normy. Zaś osoby o atletycznej sylwetce, które zawodowo uprawiają sporty, mogą być w ten sposób zaklasyfikowane do osób z niedowagą. Zastosowanie wskaźnika masy ciała powinno być więc poprzedzone dokładną analizą stanu organizmu osoby, u której chcemy obliczyć BMI. Należy także pamiętać, że BMI to wskaźnik stworzony i stosowany jedynie dla osób dorosłych. Nie można obliczyć wskaźnika masy ciała dla dzieci czy nastolatków. Chcąc sprawdzić czy waga, wzrost, a także obwód głowy są prawidłowe dla wieku dziecka, należy wykorzystać tzw. siatki centylowe. Podobnie nie powinno się stosować tego wskaźnika u kobiet w ciąży, które w różnym tempie przybierają na wadze. W tym przypadku lekarz ginekolog powinien kontrolować każdą z pacjentek indywidualnie.

Jak obliczyć BMI?

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem obliczenia wskaźnika masy ciała jest skorzystanie z kalkulatora BMI. Wiele stron o tematyce dietetycznej oferuje proste kalkulatory online, gdzie wystarczy wpisać swoją wagę oraz wzrost, aby uzyskać wynik. Jeśli nie masz dostępu do takiego kalkulatora, wystarczy zastosować prosty wzór:

BMI = masa ciała (w kg) ÷ wzrost (w m) 2

Otrzymany wynik jest ostatecznym wskaźnikiem i należy porównać go z tabelami BMI, które wskazują normy. Dzięki temu będziesz mógł określić, czy twoja waga jest w normie, czy może jest zbyt niska lub też zbyt duża. Co ciekawe, wskaźnik masy ciała oblicza się w taki sam sposób zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Normy BMI

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała normy wskaźnika masy ciała, które wyglądają następująco:

  •       BMI < 16 – oznacza wygłodzenie,
  •       16,0 – 16,99 – wychudzenie (np. przez ciężką chorobę lub anoreksję),
  •       17,0 – 18,49 – to niedowaga,
  •       18,5 – 24,99 – waga prawidłowa,
  •       25,0 – 29,99 – nadwaga,
  •       30,0 – 34,99 – otyłość I-go stopienia,
  •       35,0 – 39,99 – to otyłość II-go stopnia,
  •       >= 40,0 – to III stopień otyłości, czyli otyłość skrajna.

Porównując swój wynik do tych danych, możesz samodzielnie określić, czy twoja waga jest w normie. Jeżeli wynik wskazuje nadwagę, musisz zadbać o zdrowy tryb życia – zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o dostarczanie organizmowi mniej kalorycznych, ale za to zdrowych i pełnowartościowych posiłków. W przypadku niedowagi powinieneś skupić się na regularnym jedzeniu posiłków, nie zapominać o śniadaniach. Często problemy z niedowagą wynikają także ze stresu, dlatego warto, abyś znalazł swój sposób na pozbywanie się napięcia psychicznego i relaks. Natomiast w przypadku większych odchyleń od normy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Takie problemy mogą wynikać zarówno z nieprawidłowej diety, jak i różnych chorób. Specjalista skieruje cię w takim przypadku na badania kontrolne i zaplanuje program powrotu do właściwej wagi.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>