poniedziałek, Kwiecień 22, 2019

Koloryzacja bez amoniaku – jak to działa?

Coraz więcej uwagi zwraca się na to, by kosmetyki były bezpieczne oraz nie zawierały szkodliwych substancji. Podobnie jest z produktami do farbowania włosów – składnikiem tradycyjnej farby do włosów jest amoniak, który może wpływać na pasma destrukcyjnie, a dodatkowo działać podrażniająco. Z tego względu popularność zyskuje koloryzacja bez amoniaku, która ma być bezpieczniejsza dla włosów, a także dla skóry i całego organizmu człowieka. Czym jest ów nielubiany w produktach koloryzujących składnik i jak działają farby bez amoniaku?

Koloryzacja bez amoniaku – zdrowa alternatywa dla tradycyjnej koloryzacji?

Farbowanie włosów to zabieg, który w większym lub mniejszym stopniu oddziałuje na włosy, szczególnie jeśli chodzi o koloryzację trwałą. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że to, jak mocno farbowanie może zniszczyć włosy, zależy przede wszystkim od substancji czynnej, która odpowiada za wprowadzenie pigmentu w kosmyki. Amoniak jest taką substancją, jednak działa drażniąco i silnie, przez co może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Koloryzacja bez amoniaku opiera się na tym, że w farbach tego typu zastąpiono niepożądany składnik innym, który wykazuje działanie podobne, ale zdecydowanie bardziej delikatne i nie podrażnia. Wynika to z istoty procesu farbowania trwałego – aby kolor nie zmył się po kilku myciach, w farbie powinna znajdować się substancja, która odpowiada za wprowadzenie drobinek pigmentu we włókno włosa.

Bezpieczna koloryzacja włosów

Jak przebiega proces farbowania pasm? Jak zostało wcześniej wspomniane, w każdej farbie, która ma trwale koloryzować, musi znajdować się substancja, która to umożliwia. Pigmenty koloru, aby trwale zafarbować włos, muszą wniknąć w jego włókno. W tym celu substancja czynna rozchyla łuski kosmyków, a następnie wprowadza pigment. Tą substancją jest amoniak, który działa na kosmyki mocno, dodatkowo naruszając pH skóry. Może tym samym powodować przesuszenia i zniszczenia włosów oraz podrażniać skórę głowy. Ponadto składnik ten wydziela nieprzyjemny, duszący zapach. Bezpieczne produkty do koloryzacji włosów to takie, które zawierają w sobie składnik czynny delikatny, który łagodnie działa na włosy, nie niszczy łusek, a jednocześnie zapewnia trwały i atrakcyjny kolor. Zamiennik amoniaku w farbie do włosów to substancja łagodniejsza, która nie tylko działa na kosmyki mniej destrukcyjnie, lecz także nie podrażnia skóry głowy i nie powoduje alergii.

Kto powinien zainteresować się koloryzacją bez amoniaku?

Każda osoba, która chciałaby zmienić kolor włosów, a jednocześnie zachować pasma w dobrej kondycji, powinna rozważyć koloryzację bez amoniaku. Nie niszczy włosów tak bardzo jak tradycyjne farby, działa na pasma delikatniej i nie wywołuje podrażnień.

Ponadto:

  • jeśli jesteś osobą, która ma wrażliwą skórę głowy lub skłonność do wypadania włosów, wybierz koloryzację bez amoniaku; będzie dla ciebie bezpieczniejsza i nie spowoduje problemów skórnych,
  • jeśli jesteś w ciąży, rozważ przejście na farby bez amoniaku; brak duszącego zapachu oraz delikatniejsze działanie takich produktów będą dla ciebie bezpieczniejsze, a samo farbowanie stanie się bardziej komfortowe,
  • jeśli lubisz częste zmiany koloru włosów, najlepszym wyborem będzie koloryzacja bez amoniaku; wiele produktów tego typu to przedstawiciele koloryzacji półtrwałej lub nietrwałej i utrzymują się na włosach do około 28 myć.

Jednak osoby, które mają wiele siwych włosów powinny na tego typu farby uważać. Farby bez amoniaku, co prawda zapewniają równie dobre efekty kolorystyczne, co tradycyjne produkty, jednak kolor może wymywać się odrobinę szybciej i odkrywać białe kosmyki. Należy pamiętać także, że mimo iż taka koloryzacja jest bezpieczniejsza dla włosa oraz skóry i działa delikatnie, nadal ma wpływ na kondycję pasm, nie warto więc farbować włosów zbyt często. I najważniejsze – odpowiednia pielęgnacja to podstawa.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>