poniedziałek, Listopad 30, 2020

Czym jest przykurcz Dupuytrena?

Nasze dłonie, którymi posługujemy się przecież przy wykonywaniu niemal każdej czynności, narażone są na liczne urazy. Często przemęczamy je długotrwałą, monotonną pracą i nie dajemy czasu na odpoczynek. Czasami, schorzenia rąk pojawiają się niezależnie od tego, jak o nie dbamy. Jedną z chorób dotykającą dłoni, która nie jest powszechnie znana, jest choroba Dupuytrena. Spowodowany nią przykurcz palców, może znacznie utrudniać wykonywanie nie tylko tych czynności, które wymagają precyzji, ale także prostych czynności wykonywanych na co dzień.

Choroba w skrócie

W nazwie schorzenia obecne jest nazwisko francuskiego chirurga, który jako pierwszy opisał je w XIX wieku. Znane są jednak, dużo wcześniejsze przypadki jego wystąpienia.

Całość objawów, określa się też mianem choroby Dupuytrena.

Przykurcz Dupuytrena to przykurcz rozcięgna dłoniowego, czyli tkanki łącznej dłoni i palców.

Rozcięgno dłoniowe pokrywa się bliznami, a w dalszym rozwoju choroby, dochodzi do przykurczu palców w okolicach zgięć.

Jakie są przyczyny choroby Dupuytrena?

Przyczyny powstawania choroby nie zostały do końca zbadane. Istnieje kilka hipotez na temat pochodzenia schorzenia. Według jednej z nich, choroba jest dziedziczna. Odnotowano wiele przypadków (około u 70%), w których na przykurcz Dupuytrena, cierpiał ktoś z rodziny chorego. Istnieje także pogląd, że przykurcz rozcięgna dłoniowego jest wywoływany przez urazy. Mogą być to mikrourazy spowodowane wykonywaniem stereotypowych czynności lub przeciążenia w ramach pracy zawodowej, rzadziej pojedyncze urazy. Teoria mają swoich zwolenników i przeciwników, obie z nich są prawdopodobne.

Czym objawia się przykurcz rozcięgna dłoniowego?

Choroba postępuje stopniowo. Na początku na dłoniach powstają  zgrubienia struktur włóknistych, małe guzki i grudki. Zmiany te, nie są najczęściej bolesne. Następnie, ze zgromadzonego pod skórą kolagenu, tworzy się obszar stwardniałej tkanki, który naciąga skórę. Wraz z rozwojem schorzenia, pojawiają się zbliznowacenia i przykurcz – palce są wygięte w kierunku dłoni i trwale unieruchomione. Do objawów mogą także dołączyć parestezje, czyli mrowienie i drętwienie czy wzmożona potliwość dłoni.

Choroba dotyczy głównie palców serdecznego i małego obu dłoni, choć możliwe jest wystąpienie choroby na wszystkich palcach.

U kogo występuje choroba Dupuytrena?

Schorzenie jest najczęściej diagnozowane u osób w średnim wieku. Wśród chorych, przeważają mężczyźni, a także ludzie zamieszkujący północną Europę. Częściej są to osoby chorujące na cukrzycę, epilepsję, nałogowo spożywające alkohol lub palące papierosy.

Jak wygląda diagnoza i leczenie przykurczu Dupuytrena?

Zdiagnozowanie choroby może nastąpić po zaobserwowaniu jej objawów i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Zapobieganie rozwojowi choroby za pomocą leków zazwyczaj nie wykazuje skutecznego działania. We wczesnym stadium choroby, możliwe jest stosowanie technik fizykoterapii, np. zabiegów ultradźwiękami lub ćwiczeń rehabilitacyjnych. Natomiast w przypadku zaawansowanej formy przykurczu rozcięgna dłoniowego, skuteczne jest leczenie operacyjne. Profesjonalnym leczeniem przykurczu Dupuytrena zajmuje się, specjalizująca się między innymi w leczeniu ortopedycznym, przychodnia Ortodentika w Łukowie. Podczas zabiegu chirurgicznego, w którym stosowane jest znieczulenie, usuwane są zgrubiałe tkanki, znajdujące się pod skórą, dzięki czemu, ręka może być na nowo sprawna. Zabieg plastyki przykurczu Dupuytrena wymaga rekonwalescencji. W tym czasie, należy w miarę możliwości oszczędzać rękę i pozwolić jej na regenerację. W pierwszych dniach po operacji pacjent może także odczuwać ból.

Niestety choroba może nawracać, chociaż w przypadku zastosowania leczenia operacyjnego, nie zdarza się to często.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>