czwartek, Sierpień 22, 2019

Dlaczego kobiety powinny się badać?

Bardzo często nie troszczymy się z należytą troską o nasze zdrowie. Życie w stresie i pośpiechu, zmęczenie, niezdrowa dieta, brak ruchu i niewystarczająca ilość snu to tylko niektóre negatywne czynniki, które wpływają na jakość życia i funkcjonowanie naszego organizmu. Zdarza nam się unikać wizyt kontrolnych i regularnych badań, a przyczyną tego w znacznej mierze jest strach. Pomimo tego, że nasze ciało często wysyła nam sygnały ostrzegawcze, niektórzy unikają kontaktu ze służbą zdrowia jak tylko mogą. Szukanie wymówek i tłumaczenie swojego postępowanie brakiem czasu nie uchroni cię przed tym, co nieuchronne. W dużym stopniu to od ciebie zależy, jak będzie wyglądało twoje zdrowie. Uwierz, że troska o nie nie wymaga ogromnego wysiłku!

Badaj piersi

Rak piersi powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi i daje przerzuty do narządów wewnętrznych (m.in. do wątroby, płuc, mózgu) oraz węzłów chłonnych. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na świecie. Około 400 tysięcy z nich niestety umiera. Występuje najczęściej w krajach wysoko cywilizowanych, do których należą: Australia, USA, Kanada oraz kraje Europy Zachodniej. Pomimo tak przerażających statystyk oraz tego, że mammografia wymaga ze strony kobiet jedynie wizyty u lekarza, wiele z nich dowiaduje się o chorobie zbyt późno.

Na czym polega mammografia?

Jest to badanie radiologiczne, dzięki któremu można wykryć zmiany nowotworowe (lub inne choroby) w obrębie piersi. Zaletą tego badanie jest przede wszystkim to, że jest ono wykonywane szybko i bezboleśnie. Pomimo niewielkiej dawki promieniowania badanie nie powinno być przeprowadzane u kobiet w ciąży.

Kiedy powinno się wykonać pierwszą mammografię?

Zazwyczaj pierwsze badanie zaleca się kobiecie po 35 roku życia. Wtedy też należy powtarzać je co 2-3 lata. Kobiety, które skończyły pięćdziesiątkę powinny wykonywać mammografię raz w roku. Najlepiej udać się na badanie między piątym a dziesiątym dniem cyklu miesiączkowego. Kobiety po menopauzie mogą to zrobić każdego dowolnego dnia.

Czy trzeba specjalnie przygotowywać się do badania?

Samo badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:

  • w dniu badania nie powinno się używać dezodorantów, talku oraz kremów w okolicach górnej połowy ciała,
  • należy założyć wygodną odzież, którą można szybko zdjąć od pasa w górę,
  • jeśli badanie było już wcześniej wykonywane, należy przynieść ze sobą wyniki.

Warto skorzystać z profilaktycznych badań i profesjonalnej analizy wyników, które oferuje m.in. Centrum Medyczne Medintel w Warszawie.

Cytologia może uratować życie

Rak szyjki macicy znajduje się na drugim miejscu (zaraz po raku piersi) wśród nowotworów dotykających kobiety. Wykrycie go we wczesnym stadium daje szansę na to, żeby wygrać z nim walkę.

Na czym polega cytologia?

Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala wykryć wczesne zmiany nowotworowe będące we wczesnym stadium zaawansowania. Cytologia wykrywa nawet minimalne zmiany w szyjce macicy. Do rozwoju raka może przyczynić się m.in.:

  • infekcja wirusem HPV,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • duża liczba porodów,
  • palenie papierosów.

Kiedy powinno się wykonać pierwszą cytologię?

Pierwsza cytologia powinna być wykonana po 25 roku życia (wyjątkiem są kobiety, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne oraz nosicielki wirusa HPV). Z reguły cytologię należy wykonywać raz na trzy lata, najlepiej 3-4 dni po miesiączce, w połowie cyklu lub nie później niż 4-5 dni przed kolejną miesiączką.

Więcej informacji o badaniach profilaktycznych w poszczególnych przedziałach wiekowych możesz znaleźć na stronie internetowej Centrum Medycznego Medintel. 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>