środa, Lipiec 08, 2020

Epilacja laserowa: nie boli i nie usuwa wszystkich włosków za jednym zamachem! Wypowiedź eksperta

Epilacja laserowa to jeden z tych zabiegów medycyny estetycznej, z którego bardzo chętnie korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Laserowe usuwanie owłosienia staje się coraz bardziej popularne, lecz wzrost popularności jest wprost proporcjonalny do listy szerzących się mitów. Czy depilacja laserowa boli i czy pozwala trwale pozbyć się jasnych i ciemnych włosków?

O to i nie tylko zapytaliśmy dr n. med. Aleksandrę Ciemerych, dermatologa, założycielkę Kliniki Arte Derm w Warszawie (https://artederm.pl/).

Epilacja laserowa – czy zawsze jest najlepsza?

Golenie włosów jednorazową maszynką często ma krwawe zakończenie. Ślady po zranieniu ostrą żyletką wywołują dyskomfort i nie wyglądają dobrze. Podobnie jak podrażnienia – drobne czerwone kropeczki, które pieką i swędzą. Zamiast maszynki zawsze można użyć depilatora lub plastrów z woskiem, choć do tego potrzeba odwagi i wytrwałości. Sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia jest wiele. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, jednak epilacja laserowa wydaje się mieć nad nimi jedną zasadniczą przewagę – pozwala pozbyć się niechcianego owłosienia trwale. Aby móc czuć się perfekcyjnie i cieszyć się jedwabiście gładką skórą, wystarczy seria zabiegów laserowych. Gabinety medycyny estetycznej oferują wiele takich rozwiązań – które z nich wybrać?

Dr n. med. Aleksandra Ciemerych: Na rynku jest mnóstwo urządzeń do depilacji laserowej. Wśród nich znajdują się zarówno bardzo dobre, certyfikowane lasery o dużej mocy i sprawdzonym działaniu, jak i znacznie słabsze, bez atestów, bez potwierdzonej skuteczności. Ktoś, kto umawia się na depilację laserową, raczej nie bierze pod uwagę szczegółów technicznych urządzenia ani nie pyta o certyfikaty. Wybiera tę usługę, która jest atrakcyjna cenowo. Niestety zabiegi promocyjne często są pułapką. Nie dość, że nie przynoszą oczekiwanych efektów, to jeszcze mogą być niebezpieczne. Dlatego depilację laserową najbezpieczniej wykonywać w renomowanym gabinecie, w którym pracuje się na urządzeniach wysokiej jakości i w którym przyjmują profesjonaliści. 

Laserowe usuwanie włosków – co przesądza o skuteczności epilacji?

To, czy epilacja laserowa będzie skuteczna, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od specyfiki urządzenia laserowego. Za najskuteczniejsze lasery epilacyjne uważa się lasery diodowe, emitujące falę o długości 805 nm. Teoretycznie w Polsce takie urządzenia wydają się optymalne, dlatego że odpowiadają jasnej, słowiańskiej karnacji. Wiadomo jednak, że wśród Polaków znajdują się także osoby o ciemniejszej karnacji, dlatego bardziej uniwersalne zastosowanie mają urządzenia hybrydowe, złożone z dwóch (a niekiedy nawet trzech) laserów o różnej mocy. W Klinice Arte Derm epilację laserową wykonuje się laserem Thunder firmy Quanta System, czy z jego pomocą można skutecznie usunąć i jasne, i ciemne włoski?

Dr n. med. Aleksandra Ciemerych: Tak, Thunder MT sprawdza się u osób z jasną i ciemną karnacją. Jest bardzo skuteczny, ponieważ łączy w sobie dwa najlepsze lasery epilacyjne – Neodymowo:yagowy o długości fali 1064 nm i aleksandrytowy o długości fali 755 nm. Takie połączenie sprawia, że można dostosować parametry urządzenia bezpośrednio do każdego pacjenta, uwzględniając poziom melaniny. Melanina, nasz naturalny barwnik, jest chromatoforem, który pochłania wiązkę światła, a dzięki temu włos może zostać podgrzany do odpowiedniej temperatury i trwale zniszczony. Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć, że promienie lasera oddziałują wyłącznie na włosy w aktywnej fazie wzrostu, dlatego depilacja nie usuwa całego niechcianego owłosienia za jednym zamachem. Aby uzyskać pełny efekt, potrzeba czasu i serii zabiegów – w Arte Derm wykonuje się przeważnie 4-6 powtórzeń.

Poza rodzajem lasera, o skuteczności epilacji w dużym stopniu decyduje także wiedza i doświadczenie jego operatora. Specjalista, który wykonuje zabieg, powinien wziąć pod uwagę nie tylko kolor włosa, lecz także jego grubość. Znaczenie ma też różnica pomiędzy ilością barwnika w skórze oraz włosach i cebulach. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym działanie depilacji laserowej jest skuteczniejsze i szybsze. Najtrudniej jest z białymi (siwymi) włosami i bladą cerą – ponieważ ilości melaniny są w nich znikome, znikome jest również działanie depilacji laserowej.

Dr n. med. Aleksandra Ciemerych: To prawda. Lasery, które usuwają włosy pozbawione barwnika po prostu nie istnieją. Pewnie w niedalekiej przyszłości znajdzie się na to sposób, lecz  obecnie stosowane lasery epilacyjne nie mają takich możliwości.

Bezbolesna epilacja laserowa – jak to możliwe?

Czy depilacja laserowa boli? To jedno z najczęstszych pytań, krążących wokół tematu epilacji. Wiele osób decyduje się na dożywotnie stosowanie maszynki do golenia, właśnie przez to, że obawia się bólu. Sporo słyszy się o tym, że nowoczesne urządzenia laserowe są na tyle zaawansowane, że skutecznie eliminują włoski, jak również wszelkie nieprzyjemne uczucia. Innowacyjne systemy chłodzenia znieczulają skórę niską temperaturą, a jakie są opinie pacjentów Kliniki Arte Derm po epilacji Thunder?

Dr n. med. Aleksandra Ciemerych: Najbardziej cieszą opinie tych pacjentów, którzy trafili do naszej Kliniki, mając złe doświadczenia z depilacją laserową, a po zabiegu Thunder zupełnie zmienili o epilacji zdanie. Takie osoby zwykle na początku wielokrotnie pytają, czy depilacja boli, czy jest skuteczna, a na koniec są mile zaskoczone wysokim komfortem i szybkim przebiegiem depilacji. To zasługa najnowocześniejszego na rynku lasera epilacyjnego – o największej mocy, z innowacyjnym systemem chłodzenia Qool-Air zintegrowanego z głowicą, którego posiadaniem możemy się pochwalić. Epilacja z jego użyciem trwa kilkanaście minut i nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych odczuć. Oczywiście wiele zależy od miejsca zabiegowego i indywidualnego progu bólowego, aczkolwiek w tym przypadku nawet depilacja laserowa bikini w opinii pacjentów jest bezbolesna, a jedyne, co wywołuje, to uczucie chłodu i mrowienia. 

Na praktycznie bezbolesną depilację laserową, która pozwala relatywnie szybko i trwale pozbyć się niechcianego owłosienia, a do tego rozwiązać problem wrastających włosków, chyba warto się zdecydować. Kilka krótkich zabiegów jest znacznie lepsze niż codzienne zmaganie się z maszynką. Co do tego nie ma wątpliwości!

Na zabieg epilacji laserowej Thunder możesz umówić się za pośrednictwem strony: https://artederm.pl/kontakt/

Dr. n. med. Aleksandra Ciemerych: Zapraszam!

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>