Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/jarodbartenders/domains/caffebabka.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Exogen - leczenie złamań kości na miarę XXI wieku
wtorek, Lipiec 05, 2022

Exogen – zabieg przyspieszający gojenie złamań kości

Urazy kostne należą do jednych z najczęstszych przypadków, które zmuszają pacjentów do pojawienia się w gabinecie ortopedycznym. Pęknięcie i złamania są jednocześnie najbardziej dotkliwymi urazami, wymagającymi specjalnego leczenia oraz rehabilitacji. W przeważającej większości czas rekonwalescencji i gojenia się złamań trwa długo. Musimy jednak pamiętać o tym, że cały proces powrotu do stanu sprzed urazu jest w dużym stopniu uzależniony nie tylko od wielkości i zakresu złamania, ale również wieku i stanu zdrowia pacjentki lub pacjenta. Zdarza się, że w miejscu uszkodzenia tkanki kostnej nie dochodzi do prawidłowego wzrostu. Wówczas cały proces należy wesprzeć dodatkowym leczeniem w gabinecie ortopedycznym. Jedną ze skuteczniejszych metod dostępnych w naszej klinice jest terapia Exogen. Na czym polega i w jaki sposób się ją przeprowadza? Którzy pacjenci powinni z niej skorzystać?

Spis treści

  1. Prawidłowy proces gojenia się kości po złamaniu
  2. Przyczyny zaburzonego zrostu kości – dlaczego potrzebne jest dodatkowe leczenie?
  3. Metoda Exogen – ultradźwiękowe przyspieszenie gojenia złamań

Prawidłowy proces gojenia się kości po złamaniu

W zależności od typu uszkodzenia kości, konsekwencje powstałego urazy mogą być bardzo różne – od niewielkich złamań, które szybko się zagoją, po skomplikowane przypadki, w których oprócz dodatkowego wsparcia konieczna będzie długa rehabilitacja. Do przywrócenia sprawności pacjenta niezbędne jest wytworzenie się prawidłowego zrostu kostnego. Cały proces zazwyczaj trwa od około sześciu do dwunastu miesięcy, ale musimy pamiętać o tym, że początkowy zrost zwany miękką kostniną pojawia się w miejscu urazu już po kilku dniach od złamania. Z biegiem czasu pierwsze zespolenie przekształca się w twardą kostninę, które nadaje całemu zrostów sztywniejszej struktury i pozwala na stopniowy powrót do pełnej sprawności.

Pierwszym etapem po złamaniu jest pojawienie się krwiaka pourazowego. Uraz kostny wiąże się z uszkodzeniem kostnych naczyń krwionośnych – prowadzi to do powstania obrzęku i uaktywnienia się tak zwanych mediatorów zapalnych, będących pierwszą reakcją organizmu na uraz. Mediatory zapalne są odpowiedzialne za początkowy proces gojenia, jednak znakiem tego, że działają jest również silny i nieprzyjemny ból odczuwany po złamaniu.

Po około siedmiu dniach od urazu powstaje kostniną o strukturze włóknisto-chrzęstne, w tym czasie dochodzi do odnowienia się pierwszych naczyń, umożliwiających dalsze gojenie. Następnym etapem jest powstawania wspomnianej wyżej twardej kostniny, która pojawia się w miejscu uszkodzenia około trzeciego tygodnia. W tym czasie zrąb chrzęstnych jest już prawidłowo wykształcony i możliwe jest stworzenie stabilnej matrycy do dalszej regeneracji złamanej kości. Końcowym etapem jest tak zwany remodeling, czyli proces przebudowy służący wzmocnieniu nowo odbudowanej tkanki. W tym czasie przywrócone zostają jej utracone właściwości mechaniczne, takie jak wytrzymałość kości oraz elastyczność tkanki. Proces końcowy i czas jego trwania jest uzależniony od wymagań funkcjonalnych złamanego narządu, czyli w przypadku złamanej kości – obciążenia mechanicznego. W końcowym procesie regeneracji kluczowe jest również to, w jakim stanie znajduje się pacjentka lub pacjent. Istnieje bowiem szereg czynników, które mogą w znaczący sposób utrudniać gojenie się ran.

Przyczyny zaburzonego zrostu kości – dlaczego potrzebne jest dodatkowe leczenie?

Jakie mogą być przyczyny zaburzonego zrostu kości? Niestety czasami zdarza się, że w przypadku złamania niezbędne będzie dodatkowe leczenie w samym procesie gojenia. Powodów opóźnionego zrostu kości może być wiele.

Opóźnionym zrostem kości najbardziej obciążone są rozległe złamania, które możemy zaliczyć do ciężkich przypadków medycznych. Bardzo często dotyczy to zwłaszcza złamań otwartych, powypadkowych, a także tych leczonych operacyjnie, szczególnie w przypadku starszych pacjentów. W takich okolicznościach medycznych może okazać się, że w trakcie przeprowadzania operacji doszło do infekcji pobliskich tkanek, co w znaczący sposób może opóźniać cały proces regeneracji. Pod uwagę należy wziąć również wiek pacjentów – im starsze pacjentki lub pacjenci tym większe ryzyko tego, że ich kości są w słabszej kondycji i potrzebują dodatkowego wsparcie w procesie gojenie się po urazie.

Wśród najczęściej występujących czynników, odpowiedzialnych za opóźnienie procesów gojenia się złamań jest między innymi właśnie starszy wiek, łączony często z osteoporozą czy zaburzeniami hormonalnymi w okresie menopauzy. Do opóźnienie zrostu przyczyniać może się również uzależnienie od substancji nikotynowych zawartych w tytoniu. Również osoby zmagające się z zaburzeniami hormonu wzrostu mogą mieć problem z gojeniem się ran. Tak jak pacjenci i pacjentki cierpiące z powodu chorób zaburzających metabolizm, takich jak cukrzyca czy schorzenia tarczycy. Warto również wspomnieć o tym, że zrost złamania może być opóźniony również przez choroby wątroby, niedobór wapnia i witaminy D, niedożywienie lub otyłość.

W przypadkach, w których naturalne procesy gojenia się złamań zostają zaburzone, konieczne będzie włączenie dodatkowego leczenia. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań stosowanych w naszej przychodni Ortodentika jest terapia metodą Exogen. Na czym polega i kto może z niej skorzystać?

Metoda Exogen – ultradźwiękowe przyspieszenie gojenia złamań

Metoda Exogen to sposób na wspieranie opóźnień zrostowych w złamaniach i pęknięciach. Leczenie z wykorzystaniem aparatu Exogen jest stosowane przez lekarzy od ponad 25 lat, dzięki czemu jest to metoda sprawdzona i przebadana – dzięki temu możemy mieć pewność co do jej skuteczności, potwierdzonych przez pacjentów na całym świecie. Jakie są podstawowe zalety korzystania z metody Exogen?

Wskaźnik gojenia się przypadków braku wzrostu wynosi aż 86%, natomiast w przypadku świeżych złamań aparat Exogen pozwala przyspieszyć cały proces o 38%. W 91% potwierdzonych klinicznie przypadkach stosowanie się do zaleceń całego procesu leczenia przynosi niezwykle zadowalające efekty. Cały zabieg trwa 20 minut i może być przeprowadzony nawet w domu pacjenta.

Aparat Exogen wspomaga leczenie złamań, wykorzystując w tym celu bezpieczne i niewywołujące bólu fale ultradźwiękowe o niskim natężeniu częstotliwości (LIPUS). Dzięki temu może wzmacniać naturalne zdolności gojenia tkanki kostnej na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest stymulacja, w trakcie której aparat Exogen przesyła przez skórę fale ultradźwiękowe powodujące ruch stymulujący komórki ciała pacjenta. Następnie dochodzi do aktywacji komórek, kute pobudzone do pracy zaczynają procesy odbudowy i regeneracji. Ostatnim sposobem przyspieszenia gojenie tkanki jest zwiększenie ekspresji, w czasie którego fale ultradźwiękowe wspomagają ruch i prędkość komórek tkanki, doprowadzając do szybszego zrostu.

Kiedy pacjentka lub pacjent powinni skorzystać z metody leczenie aparatem Exogen? Jest to technika, która powinna zostać zastosowana w momencie gdy:

  • niedawno doszło do złamania i pożądany jest jak najszybszy, prawidłowy zrost tkanki
  • złamanie nie wykazuje oznak gojenia lub zdiagnozowano brak zrostu po złamaniu
  • pacjent lub pacjentka jest osobą starszą, wykazuje zmniejszoną aktywność komórek tkanki kostnej
  • pacjent lub pacjentka jest palaczem
  • pacjent lub pacjentka stosuje niesterydowe leki przeciwzapalne zaburzające naturalne procesy gojenia się tkanki kostnej

Zabieg wykonywany przy użyciu aparatu Exogen jest zupełnie nieinwazyjny i może być wykonywany nawet w domu pacjentki lub pacjenta. Całość trwa około 20 minut i jest powtarzana codziennie. Długość terapii jest ustalana na podstawie indywidualnej historii urazu. Dzięki metodzie Exogen w przychodni Ortodentika, możliwy jest szybszy powrót do zdrowia. Skuteczna metoda pozwala znacznie skrócić czas terapii i rekonwalescencji.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>