poniedziałek, Listopad 30, 2020

Ginekomastia – czym jest i jak się ją leczy?

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn, może powodować wiele kompleksów. Szczególnie jeśli dotyka młodych chłopców.

Ginekomastia może mieć postać fizjologiczną, czyli przejściową; patologiczną – chorobową; czy też idiopatyczną – czyli powstaje bez żadnej przyczyny. Na tę ostatnią choruje aż 35% mężczyzn.

Co to jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?

Ginekomastia jest chorobą, która dotyka wyłącznie mężczyzn, polega na przeroście gruczołu piersiowego.

Przyczynami ginekomastii są głównie zaburzenia hormonalne. Pojawiają się w okresie dorastania oraz są wynikiem stosowania leków w terapiach hormonalnych (np. leki na niepłodność, wrzody żołądka, oligospermię czy anaboliki). W wielu przypadkach przyczyną jest nadwaga czy otyłość.

Istnieje też pojęcie ginekomastii idiopatycznej – której przyczyna nie jest znana. Waga i badania osób dotkniętych tym typem ginekomastii nie budzą niepokoju.

Ginekomastia – objawy

Ginekomastia objawia się znacznym powiększeniem gruczołów piersiowych. Zdarza się, że powiększa się tylko jedna strona. Często sutki stają się obrzmiałe, a nawet bolesne. Nierzadko też powiększeniu gruczołów piersiowych towarzyszy mocniejsze i ciemniejsze zabarwienie otoczek i brodawek sutkowych, zdarza się, że one również ulegają powiększeniu. Gdy zauważymy u siebie takie objawy, warto udać się do lekarza na konsultacje. W gabinetach Bieńkowscy Clinic® w Bydgoszczy i Częstochowie lekarze specjaliści zlecą odpowiednie badania, by dokonać właściwej oceny podłoża ginekomastii oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Jak zdiagnozować ginekomastię?

Diagnostyka w rozpoznaniu ginekomastii ma kluczowe znaczenie. Ponieważ w zależności od podłoża i rodzaju ginekomastii, uzależniony jest wybór odpowiedniej metody.

Podstawowym badaniem jest badanie fizykalne – tkanka tłuszczowa jest miękka, natomiast tkanka gruczołowa ma w sobie różnego rodzaju zgrubienia lub grudki. Niezbędne będzie też wykonanie szeregu badań diagnostycznych. Oprócz morfologii konieczne będzie też oznaczenie poziomu hormonów, prób wątrobowych, kreatyniny oraz mocznika. Trzeba też będzie udać się na badania USG – gruczołów piersiowych, jąder, tarczycy oraz jamy brzusznej.

Dopiero na podstawie wszystkich badań lekarz jest w stanie powiedzieć, jaki charakter ma ginekomastia: fizjologiczny, idiopatyczny czy jest wynikiem choroby.

Ginekomastia – leczenie

W przypadku ginekomastii należy odróżnić ją od lipomastii. Lipomastia to przerost wyłącznie tkanki tłuszczowej, a powodują ją otyłość, siedzący tryb życia i zła dieta. Można spróbować ją wyleczyć zmianą nawyków. W przypadku ginekomastii idiopatycznej nie jest to już takie proste.

Jednakże w obu przypadkach na pomoc przychodzi medycyna estetyczna.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic ® w Bydgoszczy i Częstochowie ginekomastia i lipomastia są leczone liposukcją infradźwiękową NIL.

Ginekomastia fizjologiczną, która występuje w okresie dojrzewania, w większości przypadków ustępuje samoistnie wraz z wiekiem.

Jeśli przyczyną ginekomastii są choroby, lekarz wdroży odpowiednie leczenie.

Ginekomastia – zabieg liposukcji – na czym polega?

Na początku pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, które nie tylko eliminuje uczucie bólu, lecz także obkurcza naczynia krwionośne. Kolejnym etapem jest odessanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Za jednym razem można pozbyć się od 200 do 400 ml tłuszczu z każdej piersi. Na tym etapie stosuje się kaniule o różnych rozmiarach i kształtach – tak by zabieg był wykonany precyzyjnie, zgodnie z oczekiwaniami pacjenta. Zdarza się, że konieczne jest też usunięcie gruczołu piersiowego.

Na zakończenie miejsca nacięcia są zszywane nićmi lub zaklejane specjalnymi plastrami. Cała procedura trwa około 60-90 minut. Po zabiegu nie ma konieczności pobytu w klinice – pacjent może tego samego dnia wrócić do domu. Jednak zanim opuści gabinet, powinien dostać zalecenia pozabiegowe. Specjaliści z Bieńkowscy Clinic®, każdego pacjenta traktują indywidualnie, zatem dostaje on spersonalizowane wskazówki dotyczące higieny i postępowania w kolejnych dniach po zabiegu.

Ginekomastia – leczenie domowe

Jeśli przyczyną ginekomastii jest otyłość lub nadwaga, możliwe jest leczenie domowe. Głównie polega ono na zmianie stylu życia i sposobu żywienia. Zdarza się jednak, że nawet po zmniejszeniu wagi gruczoły się nie zmniejszają.

Zanim zacznie się jakiekolwiek samodzielne leczenie, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Właściwa diagnoza pozwoli na ustalenie, czy to faktycznie jest ginekomastia i jakie ma podłoże. Od tego zależy skuteczność podjętych działań.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>