poniedziałek, Czerwiec 14, 2021

Jak dbać o okolice intymne?

Jest wiele sposobów na to, jak dbać o okolice intymne. Jedne dotyczą codziennej higieny osobistej, inne odnoszą się do diety i sposobu życia. Jednak w tym, jak dbać o pochwę, jest coś jeszcze. To zabiegi ginekologii estetycznej, które pomagają rozwiązać różne kobiece problemy – wysiłkowe nietrzymanie moczu, patologiczną suchość pochwy oraz mankamenty wynikające z anatomii.

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Przestrzeganie zasad higieny miejsc intymnych nie jest zbyt wymagające. Błonę śluzową pochwy pokrywa śluz, który pełni między innymi funkcję ochronną. Naturalna wydzielina jest środowiskiem mikroflory, tworzonej przez dobre bakterie, w tym pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus). Ich rolą jest utrzymywanie odpowiedniego pH pochwy, co zapobiega rozwojowi zakażenia. Dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów kwaśny odczyn pochwy (ten właściwy) nie stwarza warunków do kolonizacji i rozwoju, a więc również zainicjowania infekcji.

Mikroflora bakteryjna pochwy jest bardzo wrażliwa i łatwo ją naruszyć na przykład niewłaściwą pielęgnacją. Zbyt częste, zbyt inwazyjne podmywanie się i stosowanie drażniących kosmetyków przyczynia się do zmniejszenia liczby pałeczek kwasu mlekowego i zaburzenia pH pochwy. Dlatego, zdaniem ginekologa z Centrum DER-MED higiena miejsc intymnych musi być przede wszystkim umiarkowana. 

Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne podmywanie się pod prysznicem. Wystarczy do tego sama woda, ewentualnie łagodne środki przeznaczone do okolic intymnych. Odradza się stosowania gąbek i myjek, które często pokrywają szczepy bakterii i grzybów. Niewłaściwe jest również częste wykonywanie irygacji pochwy, co może prowadzić do wystąpienia infekcji. Wywołać ją może również regularna depilacja, zwłaszcza jeśli używa się jednorazowej maszynki. Depilując tak skórę, rani się ją, a przez mikroskopijne otwory łatwo wnikają drobnoustroje. Warto więc ograniczyć tę czynność do minimum i w razie konieczności wykonywać prawidłowo, zawsze nową, ostrą maszynką. Można też spasować i zdecydować się na depilację laserową bikini. To rozwiązanie trwale usuwa niechciane owłosienie i nie generuje problemów związanych z zakażeniem. Dlatego jest znacznie lepsze!

Kilka zasad prawidłowej higieny miejsc intymnych

  • Delikatna i umiarkowana pielęgnacja bez użycia mydeł i silnych detergentów.
  • Wzmożona higiena podczas miesiączkowania, polegająca na częstej zmianie podpasek lub tamponów i regularnym podmywaniu okolicy intymnej letnią wodą.
  • Wizyta w toalecie po stosunku seksualnym, w celu podmycia się i oddania moczu (co chroni przed infekcjami układu moczowego).
  • Podczas stosowania globulek antykoncepcyjnych konieczne jest stosowanie pigułek dopochwowych zawierających szczepy Lactobacillus.
  • Noszenie wygodnej i przewiewnej bielizny i niezbyt obcisłych spodni.

Jak dbać o pochwę?

Zdrowie intymne w dużej mierze przekłada się na samopoczucie, codzienne poczucie komfortu i satysfakcję seksualną. Zachowanie higieny miejsc intymnych daje poczucie świeżości i chroni przed infekcjami, jednak nie zawsze bywa wystarczające. Kiedy kobiecym problemem staje się wysiłkowe nietrzymanie moczu, co pojawia się szczególnie często w połogu i okresie menopauzy, zwykła pielęgnacja nie na wiele się zdaje. W takich przypadkach rozwiązanie przynosi ginekologia estetyczna, która umożliwia laserowe leczenie nietrzymania moczu. Z pomocą lasera MonaLisa Touch można odzyskać kontrolę nad pęcherzem, a także pokonać inne dolegliwości. Jedną z nich jest suchość pochwy wynikająca bardzo często z zaburzeń hormonalnych. Niewłaściwe nawilżenie jest problematyczne w każdej sferze życia – niesie ze sobą zakażenie bakteryjne i grzybicze, przyczynia się do infekcji układu moczowego, wywołuje bolesność w trakcie stosunków, jak również pieczenie, swędzenie, obrzęk. To wszystko da się pokonać laseroterapią, która jest bardzo skuteczna, mało inwazyjna i bezpieczna.

Lasery stosowane w ginekologii estetycznej rozwiązują niejeden kobiecy problem. Również ten poporodowy, związany ze spadkiem napięcia i rozluźnieniem pochwy. To niesie ze sobą konsekwencje w życiu intymnym. Niepełne doznania seksualne, brak satysfakcji, przekładają się na nastrój i samoocenę, wywołując problemy natury psychicznej. Sposobem, aby temu zapobiec również jest laseroterapia. Wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonego ginekologa, który zajmuje się rewitalizacją pochwy po porodzie. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej można wykonać w Katowickim Centrum DER-MED. Umów się na konsultacje za pośrednictwem strony: https://katowice.dermed.pl/kontakt/

Zabiegi pozwalające dbać o okolice intymne

  • Depilacja laserowa bikini
  • Laserowe leczenie nietrzymania moczu
  • Rewitalizacja i obkurczanie pochwy
  • Laserowa labioplastyka, czyli korekcja wielkości warg sromowych

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>