wtorek, Październik 22, 2019

Platforma IPL – skuteczność w laserowym zamykaniu naczynek

Teleangiektazje, określane potocznie “pajączkami” to poszerzone naczynia krwionośne, występujące pod skórą, przybierające postać rozgałęzionych nitek, które w niektórych przypadkach zbijają się w skupisko, tworząc czerwoną lub siną plamę. Widoczne są szczególnie u osób o cienkiej i płytko unaczynionej skórze. Pajączki pojawiają się głównie na twarzy i nogach, i mogą świadczyć o rozwoju chorób, takich jak trądzik różowaty czy przewlekła niewydolność żylna.

Istnieje wiele czynników, mających wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Mogą to być m.in. niesprzyjające czynniki zewnętrzne, wiek, cera naczynkowa czy zaburzenia hormonalne.

W dojrzałym wieku zmniejsza się sprężystość w żyłach, te stają się słabsze i w wyniku tego powstają zmiany naczyniowe, które nieleczone mogą przekształcić się w żylaki.

Na pękanie naczynek mają wpływ zaburzenia hormonalne, w tym, przede wszystkim, duże stężenie estrogenów, odpowiedzialnych za obniżenie sprężystości ścian naczyń, oraz niektóre leki stosowane w terapii hormonalnej. Problemy hormonalne dotykają głównie osób w okresie dojrzewania, menopauzy, ciąży i po porodzie.

Osłabione i poszerzone naczynia krwionośne to także skutek uwarunkowań genetycznych, braku aktywności fizycznej, nadwagi, używek i niewłaściwej diety bogatej w pikantne i gorące potrawy i napoje, a także czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, zanieczyszczenia powietrza i noszenie uciskającej odzieży.

Profilaktyka cery naczynkowej i mającej skłonności do pękających naczynek jest bardzo ważna, ponieważ stosowanie się do poniższych porad może zapobiec rozwojowi bardziej zaawansowanych i groźnych chorób. Przede wszystkim należy unikać wystawiania skóry na działanie promieniowania UV oraz stosować kremy z wysokim filtrem UVA i UVB i nosić odzież i akcesoria chroniące skórę przed słońcem. Ponadto należy regularnie uprawiać sport w celu poprawy krążenia i utrzymania dobrego stanu zdrowia, unikać wysokich temperatur, gorących kąpieli i korzystania z sauny oraz zrezygnować z używek, takich jak alkohol, nikotyna czy kofeina. Ważna w profilaktyce jest też dieta – warto jeść produkty bogate w witaminę C, K, E, PP oraz minerały, a także unikać gorących i ostrych dań.

Poszerzone naczynia krwionośne – jak leczyć?

Nie da się wyleczyć rozszerzonych naczyń krwionośnych domowymi sposobami. Zapytaliśmy więc specjalistów z Kliniki Natura Med Nowy Sącz, jak skutecznie wyleczyć zmiany naczyniowe. W leczeniu zmian skórnych na tle naczyniowym najskuteczniejsze są zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej, w tym skleroterapia i elektrokoagulacja i laseroterapia laserem naczyniowym diodowym, jednak wśród polecanych zabiegów najbardziej popularna jest terapia za pomocą platformy IPL – tłumaczą eksperci z Kliniki Natura Med.

Platforma IPL – na czym polega zabieg zamykania naczynek?

Platforma IPL to nowoczesne rozwiązanie w terapii m.in. zmian naczyniowych z wykorzystaniem światła. IPL, z angielskiego – Intensed Pulse Light, jest cenione na świecie przez wielu specjalistów ze względu na skuteczność, bezpieczeństwo i wszechstronność zastosowania, ponieważ sprawdza się nie tylko w zamykaniu naczynek, ale pomaga także w likwidacji przebarwień, rozstępów, blizn, fotoodmładzaniu, leczeniu rumienia i trądziku różowatego oraz usuwaniu nadmiernego owłosienia. Działanie urządzenia polega na naświetleniu zmiany skórnej za pomocą fal świetlnych o różnej długości, w wyniku czego docierają one do głębszych warstw skóry, co ułatwia leczenie wielu przypadłości. Urządzenie emituje energię świetlną, która jest absorbowana przez chromofory, tj. czerwony barwnik, hemoglobinę czy też melaninę, co niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. W następstwie tego dochodzi do samoczynnego usuwania naczynia z organizmu.

Rezultaty, jakie można osiągnąć poprzez Platformę IPL to trwałe zamknięcie popękanych naczynek krwionośnych. Zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny, dlatego polecany jest nawet osobom o wrażliwej skórze. Pełne efekty zabiegu IPL osiągane są zazwyczaj po pełnej kuracji, czyli 3-5 zabiegów powtarzanych w kilkutygodniowych odstępach.

Zabieg z wykorzystaniem Platformy IPL przeprowadzany jest m.in. w Klinice Natura Med w Nowym Sączu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: https://www.naturamed.pl/o-nas/.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>