Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/jarodbartenders/domains/caffebabka.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne? - Ortodentika Łuków
poniedziałek, Wrzesień 20, 2021

Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne?

Stopy to ważna, choć często zapomniana część ciała. Powinno się o nią dbać od najwcześniejszych lat życia. Każdy rodzic powinien dokładnie przyglądać się stopom dziecka, a   w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości udać się do ortopedy. Jego zadaniem będzie stwierdzenie przyczyny i zaordynowanie kuracji. Najczęściej w przypadku dzieci leczenie polega na stosowaniu wkładek do obuwia. Czym one są i kiedy wkładki do obuwia dla dzieci są konieczne?

Kiedy nosić wkładki do obuwia?

Wskazaniem do noszenia wkładek ortopedycznych dla dzieci są wady takie jak płaskostopie. Zadaniem wkładki jest ustawić stopę w bucie tak, aby podczas ruchu poruszała się w określony, prawidłowy sposób. Oprócz tego ma ona obciążać stawy, a przez to zapobiegać rozwojowi lub pogłębianiu się wady postawy, wady stóp u dzieci. Noszenie butów z wkładkami ortopedycznymi rekomendowane jest również w przypadku, gdy wada wywołuje ból stawów, kręgosłupa lub stóp.

Rodzice, zauważając objawy płaskostopia u dziecka, nie powinni sami dopasowywać wkładek ortopedycznych. Wynika to z tego, że ich noszenie nie zawsze jest konieczne. W niektórych przypadkach wystarczy dobranie odpowiedniego obuwia i stosowanie się do zasad profilaktyki. Wkładki do butów nie powinno się również stosować, jeśli wady mieszczą się w ramach norm określonych dla wieku. O konieczności noszenia wkładek przez dziecko zawsze powinien zdecydować lekarz ortopeda. Na konsultacje należy wybrać się, jeśli dziecko mimo noszenia dobrego obuwia ma problemy ze stopami takie jak:

 • Ból podczas chodzenia,
 • Krzywe stawianie stóp,
 • Potykanie się o własne nogi,
 • Chodzenie na palcach i brak umiejętności stanięcia na całej stopie,
 • Płaskie odciski na stopach,
 • Koślawe kolana,

Wskazaniem do wizyty ortopedy z dzieckiem są też buty ze zdartymi krawędziami lub obcymi, zwłaszcza z jednej strony. Kontrolnie rozwój dziecka z ortopedą warto skontrolować pomiędzy 3-4 rokiem życia. Wizyta zalecana jest, nawet jeśli nie zauważy się żadnych niepokojących objawów.

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?

Wkładki do obuwia zalecane są dzieciom, u których stwierdzi się:

 • Płaskostopie podłużne,
 • Płaskostopie poprzeczne,
 • Koślawość stóp,
 • Szpotawość stóp,
 • Stopę wydrążoną,
 • Palce młoteczkowate.

Lekarz, zanim zaleci korzystanie z wkładek ortopedycznych, musi zbadać stopy dzieci manualnie. W Ortodentika w Łukowie wykonywane jest również komputerowe badanie stóp malucha. Na podstawie diagnostyki ortopeda określi, czy konieczne są wkładki ortopedyczne dla dzieci na płaskostopie, czy też maluch będzie musiał nosić buty ortopedyczne. Ustali także ćwiczenia, które pomogą w korygowaniu wady stóp. Ćwiczenia korekcyjne na płaskostopie są koniecznością. Bez nich wada będzie się pogłębiać, nawet jeśli dziecko będzie nosić wkładki do obuwia.

Jakie wkładki ortopedyczne dla dzieci wybrać?

Wkładki dziecięce dzielą się na te ortopedyczne i profilaktyczne. Te pierwsze korygują kształt stóp, zmniejszają lub eliminują wadę stóp, a także zapobiegają powstawaniu wad postawy. Wkładki ortopedyczne dla dzieci można kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym lub w specjalistycznych sklepach obuwniczych. Najczęściej spotykane wkładki ortopedyczne dla dzieci to te na płaskostopie i koślawość stóp, korytkowe supinujące, pronujące, supinujące na koślawość kolan.

Drugim typem wkładek dziecięcych są te profilaktyczne. Charakteryzują się one tym, że nie ingerują w kształt, a jedynie podpierają łuk stopy. Ułatwiają one dziecku chodzenie. Wkładki rehabilitacyjne zazwyczaj są fabrycznie umieszczane w wysokiej jakości obuwiu dziecięcych.

Kiedy potrzebne są indywidualne wkładki dla dzieci?

Indywidualne wkładki dla dzieci na wymiar konieczne są, kiedy problem ze stopami jest duży. W takich sytuacjach standardowe wkładki nie pomogą. Te robione na miarę dopasowywane są do wady stopy konkretnej osoby. Mają one obciążać stopy i utrzymywać je w odpowiedniej pozycji. Indywidualne wkładki dla dzieci stosuje się do leczenia wad stóp i wad postawy. Ceny wkładek dziecięcych na wymiar są dość wysokie. Zaczynają się od 200 złotych za parę. Jedna para wkładek pasuje do wszystkich butów tego samego rodzaju i można je nosić do 18 miesięcy. W przypadku dzieci wkładki do butów dla dzieci zazwyczaj jednak starczają na krócej, ze względu na to, że stopy malucha szybko rosną.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>