wtorek, Wrzesień 25, 2018

Kostka Arkady – na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to problem, z jakim boryka się wiele osób niezależnie od wieku. Bolesna przypadłość utrudnia normalne funkcjonowanie, a zaniedbana, może prowadzić do stanów zapalnych. Dlatego, jeśli dotyczy Cię ten problem, nie zwlekaj, ale zgłoś się do specjalisty, np. z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.

Wrastające paznokcie – jak wyglądają?

Problem wrastania obejmuje płytkę paznokciową, która wbija się w otaczające ją tkanki miękkie. Wrastanie płytki paznokciowej powoduje charakterystyczny ból i może się przyczyniać do powstania wokół niej opuchlizny lub zaczerwienienia. Zaniedbany problem wrastającego paznokcia może się zakończyć wyjątkowo bolesnym stanem zapalnym (hiperganulacją).

Wrastające paznokcie powodują:

  • urazy mechaniczne
  • rurkowaty kształt paznokci
  • nieodpowiednie lub zaniedbane obcinanie paznokci
  • niedopasowane obuwie
  • predyspozycje genetyczne.

W zależności od stadium wrastania paznokcia konieczna jest ingerencja specjalisty podologa.

Kostka Arkady – historia

Na pomysł stworzenia urządzenia pozwalającego na terapię wrastających paznokci wpadł Polak Adrian Arkada. Pierwszy model kostki powstał w 2011 roku w pracowni Wydziału Technicznego w Politechnice Warszawskiej. Bezpieczna metoda okazała się przełomowym rozwiązaniem, skracającym znacznie czas zabiegu na wrastające paznokcie. Narzędzie w obecnej, nowoczesnej odsłonie pozwala na utrzymanie pożądanego kształtu płytki paznokcia. Odpowiada za to odpowiednio zaprojektowana kostka Arkady, która obejmuje całą zmienioną powierzchnię płytki paznokcia.

Kostka Arkady – zabieg

Podczas zabiegu metodą Arkady do kostki wprowadzany jest zmieniony chorobowo palec. Korpus kostki zawiera miejsca z otworami pozwalającymi na wygodne ułożenie narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu na wrastających lub zniekształconych chorobą paznokciach.

Podstawę kostki Arkady stanowią łopatki, posiadające takie funkcje jak:

  • podstawa: na powstałym szkielecie przedłuża się boczną stronę płytki, a następnie dobudowuje się brakującą część paznokcia za pomocą masy akrylowej,
  • utrzymywanie właściwej pozycji paznokcia.

Zabieg metodą Arkady trwa ok. 30-40 minut,  przynosząc efekty od razu.

Zabieg stanowi skuteczną i bezpieczną alternatywę dla chirurgicznych metod. Metoda Arkady przynosi zadowalające efekty i może być stosowana po zabiegach, które nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Kostka Arkady – efekty

Przedłużenie otrzymanych efektów w dużej mierze zależy od pacjenta oraz liczby wizyt kontrolnych, na których specjalista podolog koryguje i obserwuje wygląd płytek paznokci.

Na prawidłowy stan paznokci wpływają:

  • odpowiednie skracanie,
  • noszenie właściwego obuwia,
  • utrzymywanie prawidłowej wagi.

Do zabiegu metodą Arkady mogą przystąpić, po wcześniejszych konsultacji podologicznej wszyscy pacjenci z problemem wrastających paznokci. Zabieg kostką Arkady nie wykonuje się jedynie w przypadku występowania nowotworów oraz braku płytek paznokci.

Regularne wizyty u lekarza podologa i otrzymana od niego wiedza o podstawach pielęgnacji pozwoli na utrzymanie właściwego kształtu paznokci.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>