wtorek, Sierpień 04, 2020

Łokieć tenisisty – co to takiego?

Łokieć tenisisty to choroba, która dotyka w obecnych czasach coraz więcej sportowców oraz osoby, które czynnie uprawiają sport. Jest to choroba, która znacznie obciąża stawy. Zamiast ją leczyć, można jej zapobiegać. W jaki sposób to zrobić?

Łokieć tenisisty i jego przyczyny 

Tak zwany łokieć tenisisty to kontuzja wywołana degeneracją okolicy przyczepu ścięgien. Do stanów zapalnych dochodzi w wyniku mikrouszkodzeń, które tworzą się w związku z powtarzającym się ruchem, na przykład z wyprostem palców. Pacjent odczuwa wtedy dość intensywny ból w łokciu, za który w znacznym stopniu odpowiadają ścięgna łączące palce i nadgarstek.

Jak zapobiec łokciowi tenisisty? 

Aby zapobiec temu zjawisku należy profilaktycznie wykonywać różne ćwiczenia. Są to ćwiczenia, które mają wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za odwodzenia przedramienia oraz prostowanie nadgarstka. Takie choroba przytrafia się osobom, które nie mają prawidłowo wyćwiczonych ruchów, lub też mają złe nawyki, na przykład korzystania z komputera.

Łokieć tenisisty i jego objawy 

Osoby cierpiące na łokieć tenisisty odczuwają głównie objawy w obrębie łokcia, zazwyczaj w jego wewnętrznej stronie. Pacjent odczuwa go jako mocne kłucie, pieczenie, swędzenie, itp. Ból jest coraz bardziej intensywny w momencie większego użycia nadgarstka. Pacjent, który rozpoczyna leczenie powinien najpierw postarać się odciążyć miejsce chorobowe od wykonywanych czynności. Osoba cierpiąca na tego typu schorzenie może odczuwać ból nawet przy najmniejszych czynnościach wykonujących nadgarstkiem. Należy pamiętać, że łokieć tenisisty to nie jest kontuzja, która sama się wyleczy. Tego typu stan zapalny, wywołany przez mikrouszkodzenia należy koniecznie leczyć. Pacjent, który bagatelizuje taki stan musi być świadomy tego, że taki ból może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia stawu łokciowego. Odczuwalny w takim przypadku ból jest jeszcze intensywniejszy. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który powinien zaplanować długotrwałe leczenie pacjenta.

Jak leczyć dolegliwości związane z zapaleniem stawu łokciowego? 

Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku należy systematycznie wykonywać ćwiczenia lub korzystać z masaży wykonywanych przez specjalistów. Osoba, która dotknęła ta dolegliwość może przyjmować także leki przeciwbólowe lub  zastosować masaż poprzeczny, który opiera się o naprzemienność fazy aktywnej i rozluźnienia. Wszelkie objawy powinny zmniejszyć się już po kilku tygodniach.

Domowe sposoby na problemy związane z łokciem tenisisty 

Aby zapobiec problemom związanym z łokciami zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń oraz systematyczne uczęszczanie na masaże. Poprzez wykonywanie czynności w domu możemy wspomóc dodatkowo wszelkie zabiegi zewnętrzne. Okłady ze środków przeciwobrzękowych lub stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych maści w znacznym stopniu powinny wspomóc poprawę stanu łokcia. Polewanie zimną wodą i okłady z lodu to też sposób wspomagający cały proces leczenia. Należy pamiętać, że masaże wykonywane w tego przypadku zabiegów powinien przeprowadzać wykwalifikowany fizjoterapeuta. W innym przypadku pacjent może zrobić sobie jedynie nieświadomie krzywdę. W przypadku większego zaawansowania choroby ortopedzi stosują takie zabiegi jak: ultradźwięki, krioterapię, jonofrezę.

Dlaczego nie należy bagatelizować problemu? 

Niektórzy pacjenci często bagatelizują objawy związane z chorobą łokcia tenisisty. Nie prowadzi to jednak do niczego dobrego, ponieważ może w znacznym stopniu pogłębić późniejszy etap leczenia. Skuteczne leczenie łokcia tenisisty przeprowadza się m.in. w przychodni Ortodentika w Łukowie.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>