wtorek, Październik 22, 2019

Rola palet transportowych w łańcuchu dostaw

Gdy zaczniesz się dobrze przyglądać, zauważysz palety drewniane niemalże wszędzie. Od magazynów, sklepów budowlanych, sklepów spożywczych, aż po zwykłe domy, gdzie palety stają się oryginalnymi meblami. Szacuje się, że palety są wykorzystywane do transportu niemal 80% wszystkich produktów i stanowią ponad 45% całej produkcji tarcicy liściastej. Jak podkreślają specjaliści z Pako-Bud z Łodzi, palet transportowych można używać do transportu prawie każdego produktu.

Palety transportowe – czym są?

Paleta jest płaską strukturą używaną do przechowywania i transportu dużych ilości towarów za pomocą wózka widłowego lub innego urządzenia podnoszącego. Palety transportowe są zazwyczaj wykonane z drewna, ale mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu.

W jaki sposób palety transportowe stały się tak powszechne?

Istnieją dwa główne czynniki, które doprowadziły do ​​powszechnego stosowania palet drewnianych. Pierwszym był wynalazek wózka widłowego napędzanego gazem w 1937 r. Wózki widłowe pozwalały na szybkie przemieszczanie i składowanie towarów.

Drugim czynnikiem była logistyka podczas II wojny światowej. Palety i wózki widłowe pomogły w szybkim zaopatrzeniu wojsk. Miliony palet zostały wykorzystane do zarządzania liniami dostaw i poprawy czasu ich realizacji.

Palety drewniane w transporcie

Palety drewniane odgrywają istotną rolę w bezpiecznym transporcie wielu rodzajów towarów. Są “spoiwem”, które łączy sprzedawców detalicznych, dystrybutorów, firmy produkcyjne, dostawców usług transportowych i logistycznych w wielu branżach. Bez palet transportowych przedsiębiorstwa nie mogłyby przewozić towarów, magazynować i chronić ich przed uszkodzeniami.

Paleta drewniana jest oczywiście jednym z wielu elementów w cyklu dostawy produktu, jednak i tak warto skupić się na efektywnym zarządzaniu systemem palet, ponieważ może to jeszcze bardziej poprawić wydajność i oszczędności w łańcuchu dostaw producenta.

Rodzaje palet transportowych

Palety transportowe zazwyczaj dzielimy ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, czyli palety drewniane i plastikowe. Plastikowe palety można łatwo formować, ale gdy się spalą, wydzielają toksyczne opary. Ich przeciwieństwem są drewniane palety, które są trwałe i łatwo można je poddać recyklingowi. Często można też zaopatrzyć się w palety drewniane pochodzące z recyklingu.

Wybór odpowiedniej palety drewnianej

Rodzaj palet, ich wymiary czy jakość wykonania ma istotny wpływ m.in. na:

  • Czas załadowywania i rozładunku towarów.
  • Bezpieczeństwo pracowników.
  • Ochronę towarów.
  • Całościowy koszt produktu.

Właściwy wybór palet może wpływać na płynne działanie procesów logistycznych – nieodpowiednie dopasowanie palet do produktów i specyfiki branży może przekładać się na przerwy w dystrybucji i spowolnienie dostawy. W najgorszym przypadku zły wybór palet może spowodować uszkodzenie, a nawet utratę produktów, a co się z tym wiąże – utratę zysku.

Jak twierdzą specjaliści producenta palet drewnianych Pako-Bud z Łodzi, są one od dawna normą w transporcie towarów i pozostają najbardziej popularnym opakowaniem transportowym. Solidne i dobrze przystosowane do ciężkich ładunków palety drewniane są również tańszą inwestycją początkową niż palety plastikowe lub aluminiowe wielokrotnego użytku. Kolejną zaletą palet do wysyłki z drewna jest to, że są one produktem naturalnym i nie zanieczyszczają środowiska tak, jak palety z tworzywa sztucznego lub aluminium.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>