poniedziałek, Sierpień 15, 2022

Rumień na twarzy – jak się go pozbyć?

Zdarza się, że pod wpływem silnych emocji lub warunków atmosferycznych na naszej twarzy pojawiają się czerwone rumieńce. To zjawisko naturalne, które nie powinno nas martwić – świadczy o prawidłowych reakcjach naszego organizmu na otaczające nas czynniki. Jednak co zrobić, gdy problem rumienia na twarzy staje się uporczywy, nawracający, a przy tym bolesny i powodujący dyskomfort? Niektórzy cierpią z powodu rumienia związanego z nieprawidłową pracą naczyń. Niekiedy razem z zaczerwienieniem pojawiają się również widoczne na skórze pajączki, które trudno ukryć pod makijażem. W jaki sposób możemy pomóc sobie w walce z rumieniem? Z jakich zabiegów możemy skorzystać, aby skutecznie rozwiązać ten problem?

Spis treści

  1. Skąd się bierze rumień na twarzy?
  2. Metody walki z rumieniem na twarzy
  3. Laseroterapia, czyli laserowe leczenie rumienia
  4. Gdzie leczyć rumień na twarzy?

Skąd się bierze rumień na twarzy? 

Jednym z najczęstszych powodów występowania rumienia na twarzy (policzki, nos, broda) i szyi są warunki atmosferyczne oraz ich wpływ na działanie naszych naczyń krwionośnych. Pod wpływem niskiej temperatury i silnego wiatru możemy zauważyć zaczerwienienie niektórych miejsc na naszej twarzy, to samo dzieje się, gdy organizm zostaje wystawiony na wysoką temperaturę czy jej silne i nagłe zmiany. Kolejnym czynnikiem wpływającym na powstawanie rumienia na twarzy są kwestie emocjonalne – bardzo często pod wpływem silnych emocji, które prowadzą do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, na policzkach oraz szyi pojawia się czerwony rumieniec. Zdarza się, że problem rumienia na twarzy wiąże się również z wysoką wrażliwością skóry na kosmetyki czy leki i zawarte w nich substancje. Warto wspomnieć tu o witaminie PP czy lekach rozszerzających naczynia, takich jak na przykład nitrogliceryna czy kwas nikotynowy. Częstym powodem występowania rumienia na twarzy są także alergie i nadwrażliwość na składniki spożywcze, takie jak produkty z tyraminą oraz histaminą w składzie czy też zawierające glutaminian sodu, azotyny i siarczany. Rumień może też występować pod wpływem ostrych przypraw czy działania owoców cytrusowych.

Na występowanie rumienia na twarzy wpływ mogą mieć również takie czynniki, jak: palenie tytoniu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i hormonalne, antykoncepcja hormonalna czy choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, cukrzyca.

Opisane powyżej możliwości występowania rumienia na twarzy prowadzą nas w stronę konkluzji związanych z działaniem naczynek krwionośnych, które są szczególnie delikatne w przypadku skóry twarzy. Bezpośrednią przyczyną występowania rumienia jest nieprawidłowa praca naczyń włosowatych. Układ naczyniowy twarzy jest wyjątkowo bogaty – liczba naczyń w przeliczeniu na jednostkę objętości skóry jest tu niezwykle wysoka. Co więcej, splot naczyniowy podbrodawkowy leży dość powierzchownie, co decyduje o dużej skłonności skóry twarzy (i okolic) do rumienia. W przypadku skłonności do występowania rumienia na twarzy, naczynka krwionośne są trwale rozszerzone i prześwitują przez naskórek.

Metody walki z rumieniem na twarzy

W walce z rumieniem na twarzy pomogą nam specjalne zabiegi przeprowadzane w gabinetach medycyny estetycznej. Możemy również dbać o naszą skórę, stosując delikatne preparaty do pielęgnacji, które wspierają twarz i nie narażają jej na dodatkowe podrażnienia. Należy unikać również silnej ekspozycji na słońce oraz zabiegów, takich jak na przykład silne peelingi, które naruszają warstwy ochronne skóry.

Zabiegi mają na celu usprawnienie działania naczyń krwionośnych. Sprawiają, że poprawia się mikrokrążenie i dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu będącego budulcem ścian naczyniowych. Zabiegi na rumień na twarzy uszczelniają i wzmacniają naczynia włosowate oraz obkurczają poszerzone naczynia krwionośne. Mają również działanie antyoksydacyjne, przeciwobrzękowe oraz przeciwhistaminowe. Skuteczne mogą okazać się zabiegi wykorzystujące kwasy PHA czy drenaż limfatyczny, ale najskuteczniejsze w walce z rumieniem na twarzy są zabiegi laserowe.

Laseroterapia, czyli laserowe leczenie rumienia

Na czym polega laseroterapia i dlaczego jest tak skuteczna w walce z rumieniem na twarzy? W trakcie tego zabiegu działa się bezpośrednio na naczynka włosowate, odpowiedzialne w największym stopniu za występowanie i utrzymywanie się rumienia na twarzy. W czasie zabiegu laseroterapii w naszej klinice Natura Med w Nowym Sączu, specjaliści korzystają z lasera naczyniowego diodowego, przeznaczonego specjalnie do pracy z naczynkami.

Zabieg polega na działaniu na naczynka włosowate wiązką światła emitowaną przez laser. Światło jest następnie absorbowane przez hemoglobinę i przetworzone na energię cieplną, która pobudza naczynka do pracy. W ten sposób z naczynek włosowatych odparowuje woda, a ścianki naczynek samoistnie wnikają w głąb skóry, co zmniejsza ich widoczność.

Laseroterapia, w zależności od stopnia zaawansowania rumienia na twarzy pacjentki lub pacjenta, pozwala na znaczące i widoczne zniwelowanie rumienia lub nawet jego całkowite usunięcie. Naczynka uszkodzone w czasie zabiegu wchłaniają się już po okresie 2 tygodni, pozostałe z nich staję się natomiast o wiele mniej widoczne. Efekty terapii laserem naczyniowym diodowym możemy obserwować po wykonaniu kilku zabiegów, przeprowadzanych w odstępie czasowym co 3-4 tygodnie.

Niezwykle ważne jest to, że leczenie rumienia na twarzy jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym, co sprawia, że nie wymaga znieczulenia ani rekonwalescencji. Nowoczesne urządzenia posiadają specjalne nakładki chłodzące, które koją skórę i redukują dyskomfort. Zabieg nie pozostawia zmian na skórze, ważne jest jednak, aby po każdej wizycie w klinice odpowiednio dbać o skórę i zabezpieczać ją za pomocą kremów z wysokim filtrem. W przypadku leczenia rumienia na twarzy warto zaopatrzyć się nawet w filtry powyżej 50 SPF.

Gdzie leczyć rumień na twarzy? 

W naszej klinice Natura Med w Nowym Sączu oferujemy specjalistyczne usługi z zakresu laseroterapii. Wykwalifikowany personel oraz nowoczesne metody leczenia przy pomocy lasera naczyniowego diodowego pozwalają na osiągnięcie zadowalających i pożądanych efektów. Nasi pacjenci mogą więc liczyć na profesjonalną opiekę. Zapraszamy do kontaktu i konsultacji.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>