sobota, Wrzesień 19, 2020

Skrzynie drewniane – rodzaje i zastosowania

Znajdziesz je niemal w każdym magazynie i na każdej hali produkcyjnej. Skrzynie drewniane mają bardzo uniwersalne zastosowania, dlatego należą do jednych z najczęściej wybieranych opakowań transportowych i magazynowych. Jakie są ich najważniejsze zalety oraz na co zwracać uwagę, kupując skrzynie z drewna?

Zalety skrzyń drewnianych

Duże skrzynie drewniane są często wykorzystywane jako opakowania transportowe i magazynowe. Z uwagi na ich wytrzymałość, lekkość oraz uniwersalność zastosowania, są one chętnie stosowane w przedsiębiorstwach z różnych branż – począwszy od gospodarstw rolnych, aż po firmy produkcyjne. Ich sztywna konstrukcja doskonale zabezpiecza umieszczone wewnątrz nich towary przed uszkodzeniem. Skrzynie z drewna nierzadko są też wykorzystywane jako nośnik reklamowy –charakteryzują się one estetycznym wyglądem i pozwalają na umieszczenie logo firmy na deskach, wykorzystanych do budowy skrzyni.

Opakowania z drewna mają wiele innych zalet: są ekologiczne, trwałe i pojemne. Ważnym argumentem przemawiającym za ich wyborem jest również cenaskrzynie drewniane są zwykle tańsze od ich plastikowych odpowiedników. Ponieważ drewno jest materiałem uniwersalnym, skrzynie drewniane na wymiar posiada w swojej ofercie wielu producentów. Na rynku nietrudno jest znaleźć skrzynie nawet o nietypowych rozmiarach i kształtach.

Skrzynie drewniane – rodzaje

Skrzynie drewniane z desek występują w dwóch wersjach: pełnej i ażurowej. W tych drugich pomiędzy deskami znajdują się luźne przestrzenie, co zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Skrzynia pełna jest jednak bardziej wytrzymała i chroni znajdujący się w niej towar przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Oprócz desek skrzynię drewnianą można wykonać także z innych materiałów. Jednym z nich jest sklejka, będąca materiałem kompozytowym.  Produkuje się ją ze sklejonych ze sobą cienkich warstw drewna najczęściej brzozowego, olchowego lub sosnowego, rzadziej zaś z innych gatunków. Skrzynie ze sklejki charakteryzują się wytrzymałością i niezawodnością, dzięki czemu znajdują one wiele zastosowań.  Z uwagi na ich trwałość oraz lekkość, często są one wykorzystywane w transporcie lotniczym, a także podczas przechowywania różnego rodzaju towarów.  Taka skrzynia jest też estetyczna wizualnie, dlatego można ją wykorzystać jako nośnik reklamowy czy element dekoracyjny.

Drugim z materiałów, wykorzystywanych do produkcji skrzyń z drewna jest płyta pilśniowa. Składa się ona z rozwłóknionej tkanki drzewnej, pochodzącej z wierzby, topoli czy świerku. Skrzynie wykonane z takiego materiału charakteryzują się wysoką wytrzymałością, stąd też znajdują zastosowanie podczas transportu i przechowywania ciężkich towarów.  Skrzynie z płyty pilśniowej mogą być także wyprodukowane na wymiar, jaki Cię interesuje. Niejeden producent oferuje również takie skrzynie drewniane, jak te wykonane z płyty OSB. Są one niezwykle lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, odpowiedź sobie na pytanie, w jakim celu chcesz wykorzystywać daną skrzynię. W ten sposób łatwiej będzie Ci wybrać surowiec i rodzaj skrzyni. Przykładowo, w międzynarodowym transporcie żywności często wymaga się, by stosować opakowania drewniane posiadające certyfikat fitosanitarny, zgodny z wymaganiami ISPM15.

Jak dbać o skrzynie z drewna?

By drewniane skrzynie służyły Ci wiele lat, musisz odpowiednio o nie dbać. Unikaj ich nadmiernego zawilgocenia i nie stawiaj ich na mokrej posadzce. Regularnie przeglądaj skrzynię i konserwuj ją za pomocą środków do pielęgnacji drewna. Jeśli zauważysz, że deski zaczynają próchnieć, wymień je na nowe. Pamiętaj, że trwałość skrzyni możesz przedłużyć, wybierając odpowiedni rodzaj drewna, z którego zostanie ona wykonana. W transporcie międzynarodowym najczęściej stosowane są skrzynie z drewna fumigowanego, czyli takiego, które wysuszono w odpowiedniej temperaturze i odkażono za pomocą gazów ciężkich. Taki proces pozwala pozbyć się szkodników i drobnoustrojów występujących w drewnie i zwiększyć trwałość gotowej skrzyni.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>