Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/jarodbartenders/domains/caffebabka.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Zalety uprawiania sportu wpływające na zdrowie i urodę
piątek, Październik 07, 2022

Ortodoncja u dzieci

Idealny uśmiech to jeden z najważniejszych elementów panującego kanonu urody. Kojarzony jest ze zdrowiem, sukcesem i szczęściem. Dodaje pewności siebie. Dzieci zwykle nie zwracają uwagi na wygląd swoich zębów i niechętnie poddają się zabiegom stomatologicznym, zaś aparat ortodontyczny uznają za konieczność wymuszoną przez rodzica. Z kolei dorośli często myślą, że ich pociechom konsultacje ortodontyczne są niepotrzebne, dopóki nie wyrosną im wszystkie stałe zęby – bo skoro mleczaki w końcu wypadną, to czy jest sens ich „ustawiania”?

Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty

Wielu rodziców zapomina, że ortodoncja to nie tylko prostowanie zębów w celu ich ładnego wyglądu. Liczy się przede wszystkim zdrowie, o które warto zadbać jak najszybciej. Jeśli nie występują niepożądane objawy, pierwsze konsultacje należy zaplanować, kiedy dziecko osiągnie wiek 6-7 lat. Błędem jest czekanie z wizytą do momentu, gdy wszystkie zęby mleczne samoistnie zostaną zastąpione stałymi, tj. do około 13 roku życia. W międzyczasie może nastąpić wiele niekorzystnych zmian w dziecięcej jamie ustnej, których późniejsze leczenie przysporzy więcej trudności.

Objawy niepożądane u małych dzieci

Zdarza się, że wymagane są bardzo wczesne konsultacje ortodontyczne. Do takiej wizyty powinny skłonić następujące objawy:

 • szkodliwe nawyki, na przykład ssanie kciuka lub obgryzanie paznokci;
 •  zgrzytanie zębami;
 • wszelkie wady wymowy;
 • widoczna asymetria twarzy;
 • stale otwarta buzia, trudność w zamykaniu ust;
 • nadmierne stłoczenia lub szpary międzyzębowe;
 • trudności w przeżuwaniu i/lub gryzieniu pokarmu;
 • zbyt cofnięty lub wysunięty podbródek;
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych.
 • Nawet jeśli nie występują stany, które budziłyby niepokój, warto rozważyć wizytę kontrolną dziecka jeszcze przed szóstym czy siódmym rokiem życia. Specjalista może zwrócić uwagę na coś, co umknie rodzicowi czy opiekunowi, ponadto oceni ułożenie mleczaków i rokowania na przyszłość.

Wczesne leczenie ortodontyczne

W Smile Design Clinic w Warszawie dowiedzieliśmy się, że są takie wady zgryzu, które należy leczyć nawet u bardzo małych, choćby cztero czy pięcioletnich dzieci. Wtedy zmniejsza się szansa nasilenia nieprawidłowości z upływem kolejnych lat. Oczywiście, wiele zależy od współpracy z młodym pacjentem, która nie zawsze jest łatwa, jednak w miarę możliwości zaleca się możliwie jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, którego głównym celem jest niedopuszczenie do pogłębienia wad zgryzu i zapobieganie problemom wymagającym skomplikowanych metod.

Leczenie w okresie maksymalnego wzrostu

Okres dojrzewania to najlepszy czas na leczenie złożonych problemów ortodontycznych, którym nie udało się wcześniej zapobiec. Każdy nastolatek pod koniec wymiany zębów (11-12 lat) obowiązkowo powinien zjawić się na konsultacji ortodontycznej. Możliwości leczenia są większe, a jego efekty znacznie trwalsze. W tym wieku trwa rozwój struktur, takich jak szwy kostne lub stawy, natomiast u dorosłych wszystkie procesy są już zakończone, przez co trudniej dokonać właściwych zmian i bywa konieczna współpraca z chirurgiem szczękowym oraz kosztowne i długotrwałe leczenie.

Kliknij, aby przeczytać więcej o: leczeniu ortodontycznym u dzieci w Smile Design Clinic. 

4 porady na temat przeprowadzki

Przeprowadzka to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania. To także cała operacja logistyczna, która jeśli prawidłowo zaplanowana, może okazać się bardzo pożyteczna. Dorobek naszego życia, niezbędne narzędzia do pracy i pasji, jak też pamiątki oraz prezenty zgromadzone przez wiele lat wymagają należytego szacunku. Niezależnie od odległości, którą musisz pokonać przy transporcie rzeczy, skup się jednak na najważniejszych elementach organizacyjnych, a na pewno ciężar tego przedsięwzięcia okaże się pozytywnie rozładowany. Przeczytaj 4 porady na temat przeprowadzki, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na satysfakcję z wykonania tego niewątpliwie trudnego zadania!

Pogrupuj rzeczy

Chaos podczas pakowania przedmiotów, może okazać się zgubny. Dlatego najpierw pogrupuj kolejno odzież, spakuj ją w worki. Natomiast, żeby zaoszczędzić miejsce wkładaj w siebie poszczególne rzeczy, takie jak na przykład garnki kuchenne. Zabezpiecz szklane naczynia, sztućce i talerze przekładając je papierem. Spinaj kable, które pakujesz osobno gumką, dzięki temu unikniesz ich splątania.

Przygotowane i pogrupowane przedmioty włóż w opakowania tekturowe, a następnie oznacz je markerem nazywając poszczególne kategorie. Na końcu zapakuj złożone meble i wypełnione rzeczami kartony w uprzednio zakupione skrzynie drewniane.

Znajdź wygodne rozwiązanie

Pomyśl o pojeździe, który zmieści wszystkie skrzynie drewniane za jednym razem. Wybierz materiały opakowań, zapewniające bezpieczeństwo oraz bezawaryjność w trakcie przenoszenia dobytku. Zainteresuj się na miesiąc przed przeprowadzką, skąd weźmiesz niezbędne narzędzia do pakowania oraz sposób ich przewiezienia. O tym, że warto zainwestować czas z wyprzedzeniem oraz zadbać o solidne opakowania transportowe przekonują również specjaliści z Pako-Bud, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest jakość ich wykonania. Wyobraź sobie sytuację, gdy podczas przeprowadzki pęka któreś z opakowań i rzeczy wysypują się ze środka! Takich niespodzianek można uniknąć planując wszelkie działania nieco wcześniej.

Oszczędzaj czas i pieniądze

Jeśli liczy się dla Ciebie jakość, to pewnie szanujesz również rozwiązania ekonomiczne. Takim przykładem zaoszczędzenia środków finansowych są skrzynie drewniane, które odpowiednio wybrane, zapewniają komfort oraz niezawodność podczas przeprowadzki. Z całą pewnością należy więc zastosować najlepsze możliwe metody, z uwzględnieniem wykorzystania niewielkiego budżetu.

Staraj się także zaoszczędzić czas, którego ciągle nam przecież za mało i w dzień, w którym planujesz przeprowadzkę wykonuj plan, zgodnie z wyznaczonym oraz zapisanym wcześniej harmonogramem pracy. Taki prosty sposób może Ci pomóc w sprawnym pakowaniu przedmiotów, bez zbędnego rozczulania się nad pamiątkowymi prezentami czy dawno nie oglądanymi zdjęciami. Zrób też listę kategorii rzeczy, które wkładasz do poszczególnych pudeł i oznacz je na nich dużymi literami. Ta z kolei metoda pozwoli Ci na szybkie rozpakowanie i poukładanie przedmiotów w nowym miejscu.

Miej plan B

Bierz także pod uwagę okoliczności nieprzewidziane – jak niemożność dojechania w danym terminie kierowcy. Dobrze jest mieć plan B, a mianowicie umówić się z rezerwową firmą, która przewiezie Twoje rzeczy. A co w przypadku, kiedy w dzień przeprowadzki będzie ogromna ulewa albo śnieżyca? Pogoda to również element, wobec którego należy się zabezpieczyć. Przyzwoicie wykonane skrzynie drewniane powinny wytrzymać i tą próbę. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opakowań transportowych, zajrzyj na stronę internetową: http://pakobud.com.pl/opakowania-transportowe/

Zanim zdobędziesz szczyt Machu Picchu, przeczytaj jak wzmocnić mięśnie nóg na taką wyprawę!

Jak wzmocnić mięśnie nóg przed wyprawą na Machu Picchu?

 

Peru należy do grona najpiękniejszych krajów na świecie. Bardzo wielu podróżników, którzy układają listę dziesięciu najwspanialszych odwiedzonych przez siebie krajów, albo takich, które chcą zobaczyć w pierwszej kolejności, umieszcza Peru na bardzo wysokiej pozycji. Jeżeli do tej pory nie byłaś jeszcze w Ameryce Południowej, jak najbardziej powinnaś pomyśleć o wyprawie do właśnie Peru!

 

Dlaczego akurat Peru?

 

Mówimy o naprawdę pięknym kraju, w którym jest bardzo wiele do zobaczenia. Piękne miasta, atrakcje turystyczne, niesamowita przyroda, ale także fantastyczna kuchnia, kultura oraz niesamowici ludzie – to wszystko sprawia, że Peru z roku na rok jest coraz bardziej popularnym krajem. No i Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków, które jest położone 112 kilometrów od Cuzco. Swoją drogą, Cuzco bez najmniejszego cienia wątpliwości również warto odwiedzić. Za to Lima to mało interesujący moloch, który można polecić tylko takim podróżniczkom, które najzwyczajniej w świecie pragną zobaczyć jak najwięcej stolic…

 

To co jest jednak najwspanialsze w Peru, zapewne zgodzi się z tym większość osób, to po prostu Machu Picchu. Jak już zostało wcześniej napisane, to miasto Inków, najlepiej zachowane tego typu miejsce. Jeden z siedmiu cudów świata – czy może być lepsza rekomendacja? Nie ma takiej możliwości, po prostu nie ma, abyś po wizycie w tym miejscu nie była pod wielkim wrażeniem. Nawet najbardziej zblazowani turyści, których nic nie jest w stanie zaskoczyć, potrafią docenić Machu Picchu. Wielu turystów odwiedza Peru tylko i wyłącznie po to, aby zobaczyć Machu Picchu. Swego czasu było głośno o wizycie Donalda Tuska w Peru, który zwiedził właśnie Machu Picchu – z małżonką. Byli pod wrażeniem, była to podróż ich życia…

 

Jak wejść na Machu Picchu?

 

Treking na Machu Picchu to wspaniała sprawa. Oczywiście, można dostać się tam w łatwiejszy sposób, o wiele szybszy, ale wtedy nie będzie takiej przygody! Można śmiało powiedzieć, iż treking to najbardziej wskazane rozwiązanie dla takich podróżniczek, które oprócz „zaliczenia” kolejnej atrakcji turystycznej, chcą po prostu przeżyć niesamowitą przygodę. Chociaż jakby tak się przyjrzeć, to przecież nie ma niczego spektakularnego w takim trekingu. Chociaż tak czy siak emocje są niesamowite, a jakie widoki! Jedno jest pewne – nigdy nie zapomnisz tego trekingu, będziesz mogła poznać prawdziwe oblicze Peru.

 

A jak przygotować się do wejścia na Machu Picchu?

 

Wszystko zależy od Twojej formy oraz rodzaju trekingu – szczególnie od tego, ile kilometrów będziesz musiała przejść, jaką trasę, ale z całą pewnością nie chcesz dać ciała. Musisz przygotować swoje ciało do wzmożonego wysiłku fizycznego, to naprawdę nie ulega wątpliwości. W tym celu powinnaś jak najwięcej spacerować, a także biegać. Pomocne będzie również pływanie oraz chodzenie na siłownię. Może wydawać się, iż Machu Picchu to nie Himalaje, więc tak wzmożone przygotowania nie wydają się mieć wiele sensu, ale jak najbardziej warto przygotować się w odpowiedni sposób. Dzięki temu będziesz mogła rozkoszować się widokami, o wiele lepiej przeżyjesz tę niesamowitą wyprawę. Niektórzy ludzie mają poważne problemy z wejściem, rezygnują w pewnym momencie, a nawet jeśli nie, to są ledwo żywi. Nie dość, że treking mieli średnio udany, to i po dojściu do mety nie mogli rozkoszować się widokami i przeżyć jednego z najwspanialszych momentów swojego życia w możliwie jak najlepszy sposób.

Jedno jest pewne – naprawdę warto zobaczyć Machu Picchu.

Jak biegać? Kilka sprawdzonych porad dzięki którym pokochasz bieganie!

Bieganie wielu osobom kojarzy się z męka i ostatnią czynnością na jaką mieliby ochotę. Często dzieje się tak poprzez negatywne wspomnienia i odczucia, pozostałe po wysiłku. Poprawne bieganie stanowi klucz do jego polubienia. Ćwiczenia na odchudzanie mogą być spokojnie zastąpione przez bieganie. Efekty zależą jednak od tego, w jaki sposób będziemy je wykonywać. Jak biegać żeby schudnąć? Jak biegać szybciej? Jak bieganie a odchudzanie mają się do siebie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak biegać żeby pokochać tę prostą aktywność

Jak biegać – pierwsze kroki

Być może nie każdy o tym wie, ale od tego czy polubimy bieganie, może zależeć obuwie, w którym to robimy. Wybór odpowiedniego obuwia w dzisiejszych czasach nie powinien stanowić większego problemu. Bardzo ważny jest spód obuwia oraz jego profil, a także materiał. Prawdopodobnie w każdym profesjonalnym sklepie sportowym sprzedawca będzie w stanie udzielić Ci rady i pomóc w wyborze odpowiednich butów.

Istotna jest także reszta stroju, dostosowana do aktualnych warunków atmosferycznych. Zbyt ciężki strój może sprawić, że będziemy szybciej się męczyć. Lepiej, kiedy w ciepłe dni jest nam trochę za zimno, ponieważ z czasem nasz organizm mocno się rozgrzeje, a wtedy dodatkowa bluza może okazać się zbędnym obciążeniem. Natomiast zimą najlepiej stosować jest metodę “na cebulkę”.

Jak biegać – pozycja jest kluczowa

Nie ma wątpliwości, że to odpowiednia technika decyduje o tym, w jaki sposób będziemy biegać, jak szybko się zmęczymy, oraz czy bieg będzie przyjemnością czy katorgą. Dobra technika pozwala nam także spalić więcej tłuszczu lub poprawić naszą kondycję. Oczywiście istnieją różne szkoły, mówiące o tym, jak powinno ustawiać się stopy podczas biegu, na co położyć nacisk itp. Bardzo ważne jest, abyś po mału wsłuchiwała się w swoje ciało. Zobacz, jak reaguje na to, w jaki sposób biegasz.

Jak biegać – nie zapomnij oddychać!

Oddech jest tak samo ważny co odpowiednia pozycja! Większość z nas musi nauczyć się oddychać na nowo, rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem. Wbrew pozorom, ta nauka może okazać się bardzo trudna. Przede wszystkim wdychaj powietrze nosem a wypuszczaj ustami. Wiele osób chwali sobie technikę dwa na dwa – czyli dwa wdechy nosem dwa wydechy ustami.

Jak biegać – nie od razu Kraków zbudowano

Pamiętaj, że Twoje ciało dopiero uczy się tego rodzaju wysiłku i potrzebuje czasu by wzmocnić się, a także oswoić się w nową techniką i oddychaniem. Nikt nie rodzi się z doskonałą kondycją. Musisz ją wypracować!  Pamiętaj, żeby na początku biegać wolniej, ale nie robić przerw! Jeżeli czujesz, że masz ochotę się zatrzymać, po prostu idź. Nie musisz biec bez przerwy, ale nie zatrzymuj się całkowicie. Kiedy poczujesz, że masz już trochę więcej sił, wróć do biegu.

Jak biegać – tego unikaj

Uważaj na bieganie po chodnikach i drogach asfaltowych. Nasze stawy są niezwykle wrażliwe na brak amortyzacji. Dodatkowo, jeśli czujesz, że Twoje kolana, biodra, kręgosłup, nie funkcjonują jak należy, przez rozpoczęciem nauki biegania skonsultuj się z lekarzem.

Po każdym bieganiu rozciągaj się i zjedz pełnowartościowy posiłek! Nie zapominaj także o wodzie, której Twój organizm będzie potrzebował więcej niż zwykle!

 

Odzież narciarska dla dzieci – zakup na lata?

Odzież narciarska to spory wydatek, zwłaszcza, jeśli zimowemu szaleństwu oddaje się cała rodzina. O ile dorośli narciarze bez problemu mogą zaopatrzyć się w spodnie, kurtki czy bieliznę termiczną na lata, o tyle w przypadku dzieci sytuacja wygląda nieco inaczej. Nasze pociechy rosną, dojrzewają i rozwijają swoje narciarskie umiejętności, co przyczynia się do częstej wymiany sprzętu. W jaką odzież narciarską zainwestować, by nie zmieniać jej co sezon? Czy to w ogóle możliwe? Dzięki nowoczesnym technologiom kupowanie odzieży dziecięcej na lata stało się faktem.

Kurtka narciarska dla dzieci

Wybór kurtki narciarskiej dla najmłodszych może przysparzać wielu trudności. Na co zwrócić uwagę, sięgając po odzież dla dziecka? Przede wszystkim na rozmiar i parametry kurtki! Nie łudź się, że za niską cenę otrzymasz najwyższą jakość. Wodoodporne membrany rzeczywiście mogą nadszarpnąć twój budżet, jednak na zdrowiu i komforcie dziecka nie można oszczędzać.

Wybierając kurtkę narciarską zwróć uwagę na oznaczenia liczbowe na jej metce. Zazwyczaj odnajdziesz tam parametry, mówiące o przepuszczalności powietrza i nieprzemakalności wykorzystanej membrany. Zbyt niskie parametry wybranej odzieży narciarskiej mogą skutkować szybkim wychłodzeniem organizmu, które niesie za sobą przeziębienia, a nawet zapalenie płuc. Oznaczenia na poziomie 5000 powinny sprostać zadaniu w połączeniu z odpowiednią bielizną termoaktywną. Należy jednak wiedzieć, że im wyższe parametry, tym kurtka sprawdzi się lepiej. Pamiętaj, aby nie popadać w przesadę. Odzież narciarska o naprawdę wysokich oznaczeniach przeznaczona jest dla himalaistów, a takich kurtek czy spodni twoje dziecko z pewnością nie potrzebuje, zwłaszcza na początku swojej przygody na stoku.

Odzież narciarska dla dzieci – wybierz odpowiedni rozmiar

Zarówno za duże, jak i za małe kurtki narciarskie nie przynoszą pożądanej ochrony przed chłodem czy wilgocią, a dodatkowo mogą odebrać najmłodszym całą frajdę z narciarstwa. Zbyt duży rozmiar odzieży sprawia, że kurtka przepuszcza zimny wiatr, podwija się, a w przypadku wywrotki dostanie się pod nią duża ilość śniegu. Za mała natomiast może krępować ruchy dziecka. Wybierając kurtkę narciarską, dokładnie zmierz swoją pociechę i dopasuj odpowiedni rozmiar. Nie kupuj ubrań na wyrost – nie każda odzież narciarska nadaje się do tego, by używać jej przez lata. Jeśli jednak planujesz kupić swojemu dziecku kurtkę czy spodnie, które będą służyły dłużej niż jeden sezon, postaw na nowoczesne technologie, pozwalające na dopasowanie rozmiaru do wzrostu dziecka. Ogromne znaczenie ma także wytrzymałość materiału, z którego kurtka została wykonana.

Odzież narciarska Phenix

Phenix to japońska firma, od lat zajmująca się produkcją odzieży zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i amatorów. To właśnie z ich wyrobów korzystają zawodnicy Pucharu Świata, reprezentujący Norwegię czy Japonię. Phenix jest liderem innowacji w odzieży narciarskiej. To właśnie ta marka jako pierwsza zastosowała rewolucyjne, kosmiczne technologie w swoich produktach. Phenix nie przestaje zaskakiwać swoich klientów. Firma postanowiła zainwestować w innowacyjną odzież narciarską dla dzieci – taką, którą można wykorzystywać przez lata.

SUKU SUKU to nowa seria odzieży narciarskiej dla dzieci firmy Phenix, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań już nie musisz co roku zaopatrywać swojej pociechy w kurtkę czy spodnie. Specjaliści ze sklepu narty warszawa.pl podreślają, że nowy system pozwala korzystać z wybranej odzieży przez dwa, trzy sezony, przy czym jej fukcjonalność nie ulega zmianom. Wszystko za sprawą sznurków, wszytych w rękawy oraz nogawki odzieży marki Phenix. To właśnie one pozwalają na regulację długości i szerokości nogawek czy rękawów odzieży narciarskiej. Dzięki temu wybrane modele idealnie dopasowują się do rosnących pociech. Nowoczesny system, zastosowany w kolekcji SUKU SUKU z pewnością doceni każdy rodzic, który do tej pory musiał przeznaczyć znaczną część budżetu na nową odzież narciarską dla dzieci. Teraz zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na dodatkowe atrakcje na stoku! Koniecznie sprawdź ofertę marki Phenix.

Komfort na stoku: zainwestuj we wkładki do butów

Ilu narciarzom, początkującym lub też naprawdę doświadczonym, przytrafiła się następująca sytuacja: kupują nowe, idealnie dopasowane buty narciarskie, a po kilku zjazdach na stoku okazuje się, że coś jednak jest nie tak. Otarcia stóp to niemal chleb powszedni. Dodatkowo bardzo często zdarzają się niewyjaśnione bóle nóg, nasilające się w momencie wkładania butów.

W takim przypadku warto zainwestować we wkładki do butów narciarskich, dzięki którym odzyskamy komfort jazdy. Są one bowiem indywidualnie dopasowane do kształtu i potrzeb naszych stóp. Wkładki do butów narciarskich mają jednak wiele innych zalet, pozwalających na uniknięcie poważnych dolegliwości.

Wkładki do butów narciarskich dla każdego

Właściwie każdy narciarz, bez względu na wiek i umiejętności, może, a czasem nawet powinien używać wkładek do butów narciarskich. Zwłaszcza osoby, mające problemy ortopedyczne, jak płaskostopie czy haluxy, muszą zaopatrzyć się w specjalnie dopasowany egzemplarz. Dlaczego? W tym wypadku nieużywanie wkładek do butów narciarskich może skończyć się ogromnym bólem nóg.

Dobrze dobrane wkładki mają przeogromny wpływ na komfort jazdy. Warto zatem zainwestować w indywidualnie dopasowany egzemplarz znanej firmy, dającej gwarancję wysokiej jakości produktów, jak na przykład Sidas. Wkładki te można zakupić w internetowym sklepie z nartami i akcesoriami narty warszawa.pl.

Zalety zindywidualizowanych wkładek do butów narciarskich:

 • izolacja termiczna,
 • równomierne rozłożenie nacisku,
 • niwelowanie problemów ze stawami: skokowym, kolanowym, biodrowym,
 • doskonała stabilizacja – 100% trzymanie stopy w butach narciarskich,
 • redukcja bólu,
 • unikanie kontuzji,
 • zwiększenie komfortu noszenia butów.

Niezwykle ważne w przypadku szusowania po stoku narciarskim jest równomierne rozłożenie nacisku ciała. Należy sobie uświadomić, że cała nasza masa skupia się na zaledwie kilkunastu centymetrach kwadratowych. Dodatkowo tkanka tłuszczowa, zgromadzona w pięcie nie jest w stanie odpowiednio amortyzować ciała przy wysiłku, jakim jest jazda na nartach, co wpływa na deformacje stóp.

Indywidualne dopasowywanie wkładek

Zarówno wkładki do butów narciarskich, jak i każde inne powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Choć stopy każdego z nas składają się w zasadzie z takiej samej ilości kości, mięśni i więzadeł, to wiele czynników ma wpływ na ich deformacje. Waga, czy postawa ciała często stanowią o tym, w jakiej kondycji znajdują się nasze nogi.

Sam wybór wkładek do butów narciarskich to tylko część procesu ich zakupu. Już wtedy jednak warto zwrócić uwagę na wysklepienie stóp, ich szerokość i objętość (tęgość), naszą postawę oraz wagę. Po dokonaniu właściwego wyboru rozpoczyna się wieloetapowy proces dopasowywania wkładek do butów narciarskich:

 1. Wywiad z klientem – to bardzo ważny krok, jeśli chodzi o indywidualne dopasowywanie wkładek. Wówczas to należy podzielić się informacjami na temat swojej wagi, postawy, a także ewentualnych deformacji stóp i problemów ortopedycznych, które mogą sprawiać nam ból.
 2. Analiza stopy na podoskopie – ten krok umożliwia przede wszystkim ocenę stanu dolnego stawu skokowego, a także jego stabilności.
 3. Pobranie odcisku stopy – dzięki niemu nasze wkładki będą idealnie dopasowane do stóp.
 4. Wygrzanie wkładek – umożliwia ich formowanie.
 5. Uformowanie wkładek na podstawie odcisku stopy i ich schłodzenie.
 6. Szlifowanie wkładek – krok, pozwalający dopasować wkładki do wybranych butów narciarskich.

Skompletuj wakacyjną kuchnię, czyli gotowanie na kempingu

Urlop na kempingu to czas, kiedy mamy okazję odpocząć od zgiełku miasta, pośpiechu i hałasu. Jest to doskonała forma wypoczynku zarówno dla indywidualnego turysty, jak i małych grup i rodzin z dziećmi. Aby zapewnić jak największy komfort, zwłaszcza w przypadku pierwszego tego typu wyjazdu, warto odpowiednio się przygotować i zaopatrzyć w niezbędny sprzęt. Poznaj ABC kempingowej kuchni i spraw, by gotowanie na świeżym powietrzu było wygodne i przyjemne!

Kuchenki i kartusze

Turystyczne zestawy do gotowania to nie tylko proste palniki, ale też sprzęty, dzięki którym możemy przygotować bardziej skomplikowane posiłki. W ofercie sklepów z kompletnym ekwipunkiem outdoorowym możemy znaleźć funkcjonalne garnki i patelnie na palniku spirytusowym, zestawy do gotowania przystosowane do wietrznych warunków, czy komplet palnika wielopaliwowego z piezozapalnikiem z garnkiem i pokrywą. Nowoczesne “minikuchnie” turystyczne to możliwość przygotowania ciepłego posiłku nawet dla 2-3 osób, w naczyniach o pojemności aż do 2l. Przemyślana konstrukcja pozwala na sprawne złożenie zestawu i jego wygodny transport. Względna lekkość przyborów dodaje komfortu użytkowaniu, a wykorzystanie trwałych i solidnych materiałów gwarantuje wielosezonowe korzystanie w każdych warunkach atmosferycznych.

Szeroki wybór produktów i wciąż rozwijające się technologie zaspokoją potrzeby turystów nie tylko podczas wyprawy pod namiot, ale też w trakcie wymagających wędrówek po górzystych terenach. Z kolei kartusze gazowe to idealny element na spływach kajakowych, obozu rowerowego, czy podczas innych wakacji “pod chmurką” – ich waga to niecałe pół kilograma, a ich łatwe użytkowanie z pewnością sprawdzi się w każdych warunkach. Za kuchennymi zestawami warto rozejrzeć się w najlepszych sklepach turystycznych, takich jak 8a. Szeroki wybór i dostęp do profesjonalnego sprzętu z pewnością pomoże w dokonaniu najlepszego zakupu.

Naczynia

Precyzyjnie wykonane i niezawodne naczynia turystyczne o niskiej wadze to obowiązkowy element ekwipunku każdego podróżnika. Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na ultralekkie garnki tytanowe, wyposażone w radiator, który pomaga w akumulacji ciepła, jakie wytwarza nieduży palnik. Dodatkowo menażki, kubki ze składającymi rączkami i funkcjonalne miseczki zapewnią wygodę podczas spożywania przygotowanych na świeżym powietrzu posiłków. Zestawy naczyń wykonane są ze specjalnych materiałów ułatwiających czyszczenie, odpornych na przejmowanie zapachów. Zaokrąglone krawędzie, tworzywo wytrzymujące temperatury nawet powyżej 100 stopni Celsjusza i wygodny transport sprawiają, że korzystanie z turystycznych naczyń jest niezwykle komfortowe. Warto pamiętać także o zakupieniu dobrego termosu ze stali nierdzewnej i wygodnych, kompaktowych podwójnych sztućców z dwiema końcówkami.

Liofilizaty – szybka, turystyczna żywność

Liofilizaty, czyli specjalne turystyczne dania obiadowe szczególnie przydają się podczas bardziej ekstremalnych wypraw. Jest to pełnowartościowa żywność wyprawowa, która, dzięki zastosowaniu specjalnych technologii, zachowuje pełną wartość odżywczą. Zakupienie kilku dań liofilizowanych szczególnie poleca się turystom wysokogórskim, żeglarskim i kwalifikowanym. Zestawy są super lekkie, nie zawierają konserwantów, oszczędzają miejsce, a ich przygotowanie zajmuje jedynie kilka chwil. Jedzenie tego typu przeznaczone jest dla każdego, nawet najbardziej wymagającego wyczynowca!

 

Przygotowani na wakacje, czyli pakujemy plecak na wędrówkę w góry

Wprawdzie do rozpoczęcia wakacji zostało jeszcze trochę czasu, lecz warto już dzisiaj zacząć myśleć o tym, co powinno znaleźć się w plecaku prawdziwego miłośnika gór. Wędrówka po górach wymaga bowiem nie tylko kondycji na odpowiednim poziomie, ale również właściwego wyposażenia. Tylko wówczas będzie bezpieczna i jednocześnie komfortowa.

Kurtka od deszczu

Nawet wtedy, kiedy na szlak wychodzimy przy bajecznie świecącym słońcu, powinniśmy spakować do swojego plecaka kurtkę, która zapewni nam ochronę na wypadek deszczu. W górach pogoda jest niezwykle dynamiczna, a zimna woda to nie tylko brak komfortu, ale również ryzyko wychłodzenia organizmu. A stąd już tylko krok do prawdziwej tragedii.

Termos

Każdy odpowiedzialny turysta wie, że wędrówka po górach to konieczność spakowania do plecaka także czegoś do picia. Nawet w lecie warto postawić na termos. Nie tylko zapobiega on chłodzeniu gorących płynów, ale chroni także przed nadmiernym nagrzewaniem się tych chłodnych. Latem można więc do termosu wlać wodę mineralną, która przez wiele godzin utrzyma przyjemną dla ciała temperaturę. Wielkość termosu zawsze trzeba dopasować do długości wędrówki oraz tego, czy na szlak udajemy się sami, czy też mamy towarzystwo. Za najbardziej optymalne uważane są termosy, których pojemność wynosi 0,75 litra.

Mapa

Nawet jeśli wybrany szlak będziemy przemierzać już kolejny raz, zawsze trzeba mieć przy sobie mapę. Niektórzy idą dalej i zalecają zabranie również kompasu. Szlak mógł się zmienić od ostatniego naszego na nim pobytu. Wówczas mapa i kompas mogą skutecznie uchronić nas przed pomyleniem drogi. Warunek jest jednak jeden: mapa zawsze musi być aktualna.

Ciepła bluza

Jest niemniej ważna, co kurtka przeciwdeszczowa. Nagłe załamanie pogody nie jest w górach niczym dziwnym. Zawsze też trzeba liczyć się z tym, że wycieczka się przedłuży. A po zachodzie słońca temperatura może mocno spaść. Ciepła bluza skutecznie uchroni ciało przed wyziębieniem i zapewni komfort termiczny. Optymalnie jest, jeśli wyposażona jest w kaptur. Duże ilości cennego ciepła tracimy bowiem właśnie przez głowę. Wybierając się na wycieczkę wysokogórską, dobrze jest mieć w plecaku również czapkę, szalik oraz rękawiczki. Przydać może się także zapasowa para skarpetek. Nie są to rzeczy ciężkie, nie zajmą również zbyt wiele miejsca w plecaku. Mogą natomiast uratować życie.

Prowiant

Coś do jedzenia trzeba zabrać ze sobą nawet wtedy, kiedy planowana wycieczka ma być naprawdę krótka. Warto spakować kanapki oraz coś słodkiego, co błyskawicznie dostarczy nam energii. Sprawdza się czekolada, ale latem lepiej jej unikać – podczas upałów błyskawicznie się poci. Doskonałym wyborem są banany oraz orzechy. Warto trzymać się prostej zasady: lepiej przynieść do domu z powrotem kanapkę, niż na szlaku zmagać się z głodem. Wszak nie na każdej trasie spotkamy schronisko górskie.

Środki opatrunkowe

Dobrze wyposażony turysta nie zapomina o środkach opatrunkowych. W plecaku powinien znaleźć się plaster oraz bandaż. Wybierając się na długi i trudny szlak, warto zabrać również folię ratunkową. Przydać mogą się podstawowe leki, do których zalicza się tabletki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Przed wyruszeniem na szlak trzeba sprawdzić jaki jest numer telefonu do służb ratowniczych.

Odpowiednio wyposażony plecak w góry to pewność, że wycieczka będzie nie tylko miła, ale również bezpieczna. Istotna jest także sama jakość i funkcjonalność plecaka. Najlepiej w górach sprawdzą się typowe plecaki turystyczne. Ponadto nigdy nie należy lekceważyć podstawowego wyposażenia turysty. Brak kurtki czy kanapki może bowiem okazać się tragiczny w skutkach, gdy zaskoczy nas pogoda lub przypadkiem zboczymy ze szlaku.

Artykuł powstał we współpracy z.

Dziecięce buty narciarskie

Odpowiedni dobór butów narciarskich dla dziecka jest niezwykle ważny, ze względu na jego/jej późniejsze bezpieczeństwo na stoku oraz komfort jazdy. W dobrze dobranych butach, w których dziecku będzie wygodnie, na pewno chętniej i szybciej nauczy się ono jazdy na nartach i uniknie nieprzyjemności, związanych ze złym doborem obuwia narciarskiego. W doborze butów dla dziecka warto wspomóc się pomocą i opinią eksperta w sklepie narciarskim, stacjonarnym, lub internetowym. W tym celu zapraszamy na stronę internetową narty warszawa.pl, lub do sklepu stacjonarnego w Warszawie, przy ulicy Mangalia 4.