Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/jarodbartenders/domains/caffebabka.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Archiwa: Uncategorized - Zdrowie i uroda
wtorek, Lipiec 05, 2022

Co to jest BMI? Jak obliczyć wskaźnik masy ciała?

BMI to wskaźnik, dzięki któremu możesz dowiedzieć się, czy twoja waga jest prawidłowa. Często wykorzystuje się go do kontroli wagi podczas odchudzania, ale także w przypadku podejrzenia zaburzeń odżywiania, takich jak np. anoreksja. Ważne jest, abyś nie miał zbyt wielu zbędnych kilogramów, ale także abyś nie ważył zbyt mało. Wskaźnik BMI oblicza się dzięki przyrównaniu wagi do wzrostu konkretnej osoby. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie nadwagi, otyłości, ale także niedowagi.

Co to jest BMI?

BMI to wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index), nazywany również wskaźnikiem Queteleta. Jest wykorzystywany zarówno w badaniach klinicznych, jak i codziennych praktykach zwykłych ludzi, ze względu na łatwość obliczenia oraz dość dużą rzetelność samego wskaźnika. Wykorzystywany jest zazwyczaj do oceny ryzyka pojawienia się chorób związanych z otyłością, takich jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, czy nawet nowotwory. Nie jest to jednak wskaźnik idealny. Nie uwzględnia ilości tkanki tłuszczowej, która ma istotny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka. Na zafałszowanie wyniku BMI może także wpływać duża masa mięśniowa badanej osoby. BMI nie oddaje wtedy w pełni stanu zdrowia człowieka. Może wskazywać dużą otyłość, kiedy to właśnie rozbudowane na siłowni mięśnie powodują odchylenie od normy. Zaś osoby o atletycznej sylwetce, które zawodowo uprawiają sporty, mogą być w ten sposób zaklasyfikowane do osób z niedowagą. Zastosowanie wskaźnika masy ciała powinno być więc poprzedzone dokładną analizą stanu organizmu osoby, u której chcemy obliczyć BMI. Należy także pamiętać, że BMI to wskaźnik stworzony i stosowany jedynie dla osób dorosłych. Nie można obliczyć wskaźnika masy ciała dla dzieci czy nastolatków. Chcąc sprawdzić czy waga, wzrost, a także obwód głowy są prawidłowe dla wieku dziecka, należy wykorzystać tzw. siatki centylowe. Podobnie nie powinno się stosować tego wskaźnika u kobiet w ciąży, które w różnym tempie przybierają na wadze. W tym przypadku lekarz ginekolog powinien kontrolować każdą z pacjentek indywidualnie.

Jak obliczyć BMI?

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem obliczenia wskaźnika masy ciała jest skorzystanie z kalkulatora BMI. Wiele stron o tematyce dietetycznej oferuje proste kalkulatory online, gdzie wystarczy wpisać swoją wagę oraz wzrost, aby uzyskać wynik. Jeśli nie masz dostępu do takiego kalkulatora, wystarczy zastosować prosty wzór:

BMI = masa ciała (w kg) ÷ wzrost (w m) 2

Otrzymany wynik jest ostatecznym wskaźnikiem i należy porównać go z tabelami BMI, które wskazują normy. Dzięki temu będziesz mógł określić, czy twoja waga jest w normie, czy może jest zbyt niska lub też zbyt duża. Co ciekawe, wskaźnik masy ciała oblicza się w taki sam sposób zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Normy BMI

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała normy wskaźnika masy ciała, które wyglądają następująco:

  •       BMI < 16 – oznacza wygłodzenie,
  •       16,0 – 16,99 – wychudzenie (np. przez ciężką chorobę lub anoreksję),
  •       17,0 – 18,49 – to niedowaga,
  •       18,5 – 24,99 – waga prawidłowa,
  •       25,0 – 29,99 – nadwaga,
  •       30,0 – 34,99 – otyłość I-go stopienia,
  •       35,0 – 39,99 – to otyłość II-go stopnia,
  •       >= 40,0 – to III stopień otyłości, czyli otyłość skrajna.

Porównując swój wynik do tych danych, możesz samodzielnie określić, czy twoja waga jest w normie. Jeżeli wynik wskazuje nadwagę, musisz zadbać o zdrowy tryb życia – zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o dostarczanie organizmowi mniej kalorycznych, ale za to zdrowych i pełnowartościowych posiłków. W przypadku niedowagi powinieneś skupić się na regularnym jedzeniu posiłków, nie zapominać o śniadaniach. Często problemy z niedowagą wynikają także ze stresu, dlatego warto, abyś znalazł swój sposób na pozbywanie się napięcia psychicznego i relaks. Natomiast w przypadku większych odchyleń od normy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Takie problemy mogą wynikać zarówno z nieprawidłowej diety, jak i różnych chorób. Specjalista skieruje cię w takim przypadku na badania kontrolne i zaplanuje program powrotu do właściwej wagi.

Skrzynie drewniane transportowe – kiedy warto postawić na solidne opakowania?

Skrzynie drewniane transportowe przeznaczone są do zabezpieczenia towarów o różnej wadze i wielkości. Opakowania z drewna sprawdzają się zarówno do przewożenia materiałów o ogromnych gabarytach, jak również artykułów spożywczych, które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki podczas przewożenia i magazynowania. Podpowiadamy, jakie opakowania transportowe warto wybierać i czym się kierować przy decyzji.  Zobacz, jakie skrzynie drewniane sprawdzą się do Twoich towarów!

Bibułki do skrętów – jakie bletki sprawdzą się do samodzielnego skręcania?

Bibułki, inaczej znane także jako bletki to kawałki papieru, które służą do samodzielnego skręcania. Są one podstawą do zwijania suszu, spajają takiego samodzielnie wykonanego jointa i gwarantują najwyższą jakość jego spalania. Własnoręcznie robione skręty cieszą się coraz większą popularnością. Takie samodzielne skręcanie jest bowiem zazwyczaj tańsze i pozwala na uzyskanie smakowych papierosów, które często nie są dostępne w sklepach. To właśnie bibułka do skręta w znacznym stopniu decyduje o jego jakości i sprawia, że może on mieć wybrany przez nas smak. Dowiedz się jakie bibułki do samodzielnego zwijania skrętów możesz wybrać!

Klasyczne regularne bibułki

Bibułki regularne najczęściej wykonywane są z konopi, lnu lub miazgi drzewnej czy słomy ryżowej. W zależności od materiału, z jakiego są one wykonane możemy wyróżnić: bibułki ryżowe, konopne czy bibułki do skrętów naturalne. Każda bletka, niezależnie z jakiego materiału jest wykonana, posiada specjalny cienki pasek kleju roślinnego na jednym ze swoich końców, dzięki któremu po zrolowaniu bletka nie będzie się rozwijała i spoi nasz susz. Klasyczne regularne bibułki można zazwyczaj zakupić albo w formie prostokątnych bletek, albo już zawiniętych stożków. Zazwyczaj na takich bibułkach znajdują się znaki wodne, których zadaniem jest zapewnienie regularnego spalania skręta.

Ekologiczne, naturalne bletki

Wśród różnego rodzaju bibułek znajdziemy bletki ekologiczne, wykonane z całkowicie naturalnych składników. Mogą być one wykonane z papieru lnianego lub konopnego. Zazwyczaj na końcu takich ekologicznych bibułek do skręcania znajduje się pasek kleju z naturalnej gumy arabskiej. Są one idealne dla miłośników bycia eko i wszystkich palaczy, którym zależy na najwyższej jakości spalanych jointów.

Bibułki na rolce

Zamiast klasycznych bletek w postaci kawałków papieru lub zwiniętych już stożków wykorzystać możesz także bletkę na rolce. Dzięki takiej bibułce możesz wybrać jej dowolny, idealny dla siebie rozmiar i skręcić papierosa o dowolnej długości. Takie bibułki na rolce nie różnią się niczym innym od klasycznych bibułek papierków. Można je dostać także w formie smakowej oraz znaleźć ekologiczne bletki na rolce.

Przezroczyste bletki

Bibułki do skrętów występować mogą nie tylko jako matowe, “kolorowe” papierki, ale także w formie przezroczystej. Takie bletki wykonywane są, chociażby z chemicznie modyfikowanej, naturalnej celulozy pochodzącej z azjatyckiej bawełny, co gwarantuje ich przezroczystość i brak koloru. Bletki przezroczyste mogą występować w różnych smakach. Niektóre z nich nie posiadają charakterystycznego dla bibułek paska kleju. Takim bibułkom wystarcza lekkie zwilżenie, które pozwala, aby joint zachował swoją spójność. W profesjonalnych sklepach z gadżetami dla palaczy, jak chociażby bletki.com znaleźć można wybór przezroczystych bibułek. Popularne są bletki od producentów takich jak Trip, Glass czy Cones Cyclones.

Bibułki smakowe

Jeśli zależy Ci nie tylko na jakości spalania, ale również na oryginalnym smaku postaw na bletki smakowe. Bibułki dostępne są w przeróżnych smakach takich jak: truskawka, jagoda, banan, winogrono czy arbuz. Sprawdzą się one idealnie jako drobny upominek lub prezent dla każdego miłośnika tworzenia smakowych samodzielnych skrętów.

Poznaj więcej rodzajów bibułek do samodzielnych skrętów, znaleźć je można na Bletki.com, testuj je i wybierz swój ulubiony rodzaj!

Opakowania w transporcie drogowym – jak bezpiecznie dowieźć towar?

W logistyce i transporcie niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie opakowań, które pozwolą Ci zabezpieczyć Twój towar przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i urazami mechanicznymi. Szczególnie jeśli transport odbywa się między różnymi państwami, niezbędne jest dopasowanie opakowań do wymaganych standardów, które pozwolą Ci legalnie przewieźć Twój ładunek. Wybór opakowań w transporcie drogowym zależy od towaru jaki przewozimy oraz warunków w jakich będzie się znajdował. Sprawdź jakie opakowania zapewnią ochronę Twoim towarom.

Skrzynie transportowe – klasyczna forma opakowań w transporcie

Jedną z najbardziej popularnych form opakowań transportowych są drewniane skrzynie. Drewno to od wieków jeden z powszechniej wykorzystywanych surowców w dziedzinach takich jak budownictwo, logistyka czy właśnie transport. Drewniane skrzynie stanowią doskonałe rozwiązanie dla transportu nawet “trudnych, wrażliwych” produktów, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed złymi warunkami pogodowymi czy urazami mechanicznymi. Sprawdzają się one dla wielkogabarytowych towarów jak i produktów delikatnych. Drewno dzięki swoim właściwościom gwarantuje, że skrzynie takie są niezwykle wytrzymałe i doskonale chronią przed trudnymi warunkami transportowymi. Opakowania wykonane z drewna dostępne są zazwyczaj w wersji ażurowej i pełnej. Skrzynie ażurowe są nieco lżejsze niż pełne, jednak te w wersji pełnej zapewniają jeszcze większą ochronę i pełniejsze zabezpieczenie. Skrzynie z drewna dostępne są w różnych rozmiarach. Aby móc z nich korzystać w przewozie międzynarodowym, powinnyśmy wybierać skrzynie zgodne z wymogami normy ISPM 15. Wybór solidnych skrzyń drewnianych znajdziesz między innymi u łódzkiego producenta opakowań transportowych Pako-Bud!

Skrzynie ze sklejki, płyty pilśniowej czy OSB

Innym przykładem opakowań w transporcie drogowym są skrzynie z materiałów drewnopochodnych. Sklejka, płyta pilśniowa czy płyta OSB to najbardziej popularne materiały na opakowania transportowe. Skrzynie z takich surowców są zazwyczaj lżejsze niż te wykonane z drewna, a jednocześnie pozwalają na bardzo wysoką ochronę przewożonych towarów. Skrzynie z OSB są wykonane z  trójwarstwowej płyty kompozytowej i pozwalają na bardzo długi okres użytkowania dzięki swojej wytrzymałości. Skrzynie z płyty pilśniowej wykonane z rozwłóknionej tkanki drzewnej są najtańszą opcją ze wszystkich opakowań i dzięki estetycznemu wyglądowi mogą być wykorzystywane także do innych celów niż transportowe na przykład do ekspozycji naszych towarów. Dzięki swojej wytrzymałości i lekkości pozwalają na bardzo wygodny i łatwy transport towarów. W przypadku skrzyni ze sklejki mogą one występować w ażurowej formie. Są również niezwykle lekkie i bardzo estetyczne, jednak stosuje się je głównie w transporcie lotniczym.

Tekturowe opakowania w transporcie drogowym – do przewożenia lżejszych produktów

W transporcie lżejszych i mniejszych produktów wykorzystuje się głównie opakowania tekturowe. Na rynku dostępne są także pudła wykonane z tektury ciężkiej, która pozwala na transport również cięższych ładunków. Opakowania do transportu wykonane mogą być także z połączenia materiałów drewnopochodnych takich jak sklejka czy płyta OSB z tekturą – są to tak zwane opakowania łączone. Są one znacznie bardziej niż klasyczne opakowania tekturowe dzięki czemu pozwalają na transport bardziej wymagających towarów.

Skrzyniopalety i europalety do transportu międzynarodowego

Innym popularnym środkiem wykorzystywanym do magazynowania i transportowania towarów są skrzyniopalety. Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie palety i skrzynki transportowej. Zazwyczaj wykonuje się je tradycyjnie w klasycznych wymiarach podstawy 1200 x 800 mm, jednak przy zmiennej wysokości. Takie wymiary mają między innymi europalety EPAL, pozwalające na transport do krajów Unii Europejskiej. Skrzyniopalety wykonywane mogą być zarówno z drewna, płyty OSB jak i innych materiałów drewnopodobnych, a także z metalu.

Dowiedz się więcej na temat opakowań do transportu drogowego w Pako-Bud w Łodzi i zabezpiecz swój ładunek przed niebezpieczeństwami przewozu!

Plastyka uszu – na czym polega i ile trwa zabieg?

Plastyka uszu to zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu małżowiny usznej lub płatka uszu. Na operację najczęściej decydują się osoby mające odstające uszy, co znacznie zmienia ogólną prezencję danej osoby i jest kluczem do wielu kompleksów. Korekta uszu często jest zabiegiem przeprowadzanym jedynie w znieczuleniu miejscowym, a spektakularne efekty uzyskujemy bardzo szybko. Zobacz, na czym polega korekcja uszu, jak długo trwa taki zabieg i ile wynosi okres rekonwalescencji!

Skrzynie – sklejka jako ekologiczny materiał

Skrzynie ze sklejki często są błędnie uznawane za opakowania do transportu mniej wartościowe w porównaniu do skrzyń z litego drewna. Tak naprawdę sklejka stanowi materiał do produkcji skrzyń ładunkowych o wielu zaletach, a często skrzynie ze sklejki sprawdzają się lepiej, niż te drewniane. Zobacz zalety i możliwe zastosowanie skrzyń produkowanych ze sklejki. 

Rola palet transportowych w łańcuchu dostaw

Gdy zaczniesz się dobrze przyglądać, zauważysz palety drewniane niemalże wszędzie. Od magazynów, sklepów budowlanych, sklepów spożywczych, aż po zwykłe domy, gdzie palety stają się oryginalnymi meblami. Szacuje się, że palety są wykorzystywane do transportu niemal 80% wszystkich produktów i stanowią ponad 45% całej produkcji tarcicy liściastej. Jak podkreślają specjaliści z Pako-Bud z Łodzi, palet transportowych można używać do transportu prawie każdego produktu.

Maszynki do skręcania, czyli sposób na tanie papierosy

Papierosy stają się coraz droższe, nic więc dziwnego, że palacze widząc wciąż postępujący wzrost cen, szukają alternatyw w postaci tanich papierosów. Maszynki do skręcania papierosów pozwalają nie tylko na spore oszczędności, ale również dają możliwość eksperymentowania z różnym rodzajem tytoniu, bletek do papierosów czy filtrów do papierosów. Wraz ze specjalistami z bletki.com znajdź odpowienią dla siebie maszynkę do skręcania papierosów!

5 wskazówek dotyczących prawidłowego układania palet drewnianych i innych

Prawidłowe układanie palet, niezależnie od tego,czy wykonujesz to podnośnikiem paletowym, wózkiem widłowym, ręczną pompą paletową czy innymi maszynami, może zapobiec wielu wypadkom, które zwykle mają miejsce w magazynach. Znajomość i stosowanie określonych zasad bezpieczeństwa, odpowiednich praktyk i właściwe wyposażenie może pomóc zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy związanych z paletami. Stosy palet ułatwiają magazynowi lub centrum dystrybucyjnemu zaoszczędzenie miejsca, obniżenie kosztów, a także wzrost bezpieczeństwa, ale tylko wtedy, kiedy będziesz wiedział jak to dobrze robić. Poznaj porady producenta palet drewnianych PakoBud z Łodzi!

Ekologiczne opakowania transportowe – transport towarów w zgodzie z naturą

Przewożenie towarów z miejsca na miejsce to nieodłączny element działania niemal każdej firmy produkcyjnej. Zapakowanie przewożonych przedmiotów jest bardzo ważne, aby podczas transportu towarów nie doszło do żadnych zniszczeń. Niekiedy opakowania transportowe posiadają elementy plastikowe, foliowe czy aluminiowe, które po wykorzystaniu będą się rozkładały kilka tysięcy lat. Warto korzystać z takich opakowań, które nie tylko można wykorzystać ponownie, ale które również można poddać recyklingowi, a których rozkład nie jest zagrożeniem dla Ziemi.